Zvýšenie opatrovatelského príspevku na ZŤP osoby


Hosť

/ #341

2016-09-08 10:41

Staram sa o matku ZTP,ktora je odkazana na 24 hod.opateru,pokial som informovana,tak zakon o opatrovatelskom prispevku pre rod.,prislusnika je v platnosti len od maja r.2014 !o tom ma samozrejme neinformoval lekar,a mnohi ludia to este vobec nevedia,ze taky zakon vobec je,je ine ked sa starate o geriatra a ine ked sa starostlivost tyka dietata,tam su rodicia informovani, i ked financne ..ktomu sa nebudem radsej vyjadrovat,v mnohych rodinach to funguje tak,ze sa stara o - na pomoc odkazaneho ZTP- (geriatricky pacient-rodic) LEN JEDEN PRIAMY POTOMOK OSTATNI SURODENCI SA NEZAUJIMAJU VOBEC ... NEDOKONALA LEGISLATIVA , Zakon o rodine, hovori jasnou recou -Nemusi sa starat!je to otazka moralky,nie povinnost a zo zakona ,ak pride k dedeniu pozostalosti - dedi rovnym dielom,ako keby sa spolupodielal....je nas pomerne vela v mojm okruhu,ktor isa sami starame , som informovana,ze im to tiez takto funguje, ale to nie je len starostlivost,byt s rodicom doma,to je aj byt ... informovany o chorobe .... ja som si prave preto spravila aj opatrovatelsky kurz,aby som vedela o matkinej chorobe co najviac,ako sa spravat ,co robit v istych ,nepredvidanych situaciach,aby som sama nepodliehala panike a aby to bola adekvatna pomoc z mojej strany,nemam zdravotnicke vzdelanie.robim upratovacku - sterilne prostredie je zaklad,kucharku,v prvom rade osetrovatelku...upratovacku aj a sanitarku v jednej osobe,zasobovacku potravin,etc..chodim so socialnym taxikom s matkou na vysetrenia,pravidelne mesacne sedim u lekara dve hodiny,kedy idem pre lieky,predpisaju sa len meacne ,datum urceny lekarom...sama som id ! o dovolenke a prispevku,ktory si vyzaduje nielen nove a nove lekarske potvrdenia,nehovoriac o uradnickej masinerii a byrokracia,ktora nebola taka ani zh daleka za socializmu...sa moze cloveku len snivat,pretoze ak da dokopy vsetky potrebne papire,tak je prave uhorkova sezona,lekarske potvrdenia stratia platnost,kym sa da tim,ktory rozhoduje o prispevku dokpy,a masineria moze o5 zacat,je to zacarovany kruh,dodnes som nevidela ani euro,moj zdravotny stav sa vyrazne zhorsil,o tomto ma sice lekar informoval,starostlivost mi privodila srdcovu arytmiu,unavovy syndrom z vycerpania - stanovene neurologom, ! tazka dg. sy vyhorenia,strata energie a chut bojovat proti veternym mlynom...pomaly ,ale iste padnem do apatie,nemam cas venovat sa svojim zaujmom,nemam cas zit svoj zivot,nemam cas oddychovat,neviem co je sviatok,co je piatok a kedy su vianoce !vyradena zo spolocenskeho zivota,nemam cas na priatelov,ktori tento problem nemaju, a ked to cele skonci,budem sama na pomoc odkazana,ak to vobec prezijem...neprehanam,z mojho okolia odisli uz dvaja ludia za 2,5 r...ktori sa starali opisanym sposobom a uhanly si srdcovy infarkt...toto nie je nedostojny zivot pre geriatra,ktory odpracoval pre spolocnost 40 rokov,to je aj naplutie do tvare cloveka,ktory sa onho stara!!!