Petícia na zvysenie rodicovského prispevku pre rodicov

sissy

/ #44 prilis dlha rodicovska

2015-06-18 18:52

Byt 3 roky doma je nadstandard, ktory berieme ako samozrejmost hlavne v postkomunistickych krajinach, skoro vsade inde je ta doba pobytu s dietatom doma omnoho kratsia - ani bohate krajiny ako Britania (41 tyzdnov platenych -menej nez rok) alebo Skandinavia (napr. Norsko, Svedsko - max. 14/15 mesiacov doma a rodicia sa musia vystriedat) si totiz nemozu dovolit platit matku alebo otca 3 roky. Ano, kedze su to bohate krajiny s vyssimi zivotnymi nakladmi, vyplatia za toto obdobie vyssie sumy mesacne nez u nas, no casto su odvisle od prijmu rodica pred porodom. Navyse po 3 rokoch sa matka/otec casto diskvalifikuje na trhu prace a ma problem uchytit sa. Na Slovensku zialbohu nie su doriesene skolky a jasle, kam by sa dieta mohlo kvalitne a lacne umiestnit,  aby obaja rodicia mohli pracovat napr. po roku-dvoch. Za vacsi pocet miest v predskolskych zariadeniach a lepsi pristup zamestnavatelov by som peticiu podpisala okamzite. A skor nez ma odsudite, uvediem, ze sama pochadzam z rodiny, kde sa matka samotna musela postarat o 4 deti a detstvo za vela nestalo. Coskoro budem matkou tiez a planujem deti viac. Ale predtym som si vybudovala urcite zazemie, aby som nebola odkazana na stat.

Moj komentar sa nevztahuje na matky s dlhodobo chorymi/postihnutymi detmi, ktore samozrejme vyzaduju iny typ starostlivosti a maju plne pravo byt doma i dlhsie nez tri roky.

Koho zaujimaju fakty, ako je to v bohatych krajinach, tak sa moze pozriet sem: http://www.lisdatacenter.org/wp-content/uploads/parent-leave-details1.pdf