Petícia za zrušenie kresťanstva na Slovensku

dezo

/ #152 Re: #148 #127

2014-07-29 22:00

maria, no veru je za co :)

ocenujem snahu a cas, ktore si venovala napisaniu daneho komentara a paci mi sposob, akym si to napisala - teda za seba a z vlastnej skusenosti

celkovo tam stale citim to, co som uz (inymi slovami) vycital veriacim v mojom prvom komentari a teda, ze tym, ze ste to zazili na vlastnej kozi a pochopili, sa chtiac-nechtiac staviate do pozicie, ze nieco viete lepsie ako ostatni a ostatni su pre vas 'chudatka', ktorym to este 'nedoplo' a pomaly ma clovek pocit, ze ich lutujete

vzdy ma fascinovalo, ako ludia dokazu byt veriaci a odpojit rozum - teda aspon tak chapem (aj na zaklade prikladu s kufrikom), ze viera funguje - proste veris a neriesis, nechces poznat=pochopit rozumom - ono je to asi jednoduchsie, ako nad tym premyslat a snazit sa to racionalne pochopit. a ked uz nad tym aj niekto zacne rozmyslat a chce byt veriaci, tak si to 'priohne' tak, aby to dokazal 'prehltnut' a ked uz sa k tomu krvopotne dopracuje, tak potom uz len velmi tazko zmeni svoje presvedcenie, pretoze uz nic ine ani nechce skumat a je uzavrety voci vsetkemu ostatnemu

este k tomu zazitiu na vlastnej kozi a pochopeniu - kde sa toto deje? podla mna v hlave cloveka - su to vnutorne pocity a zazitky. a aj ked sa moze cloveku niekedy zdat, ze to prichadza z vonku, je to stale v hlave - aby si to clovek uvedomil, je potrebne vediet, ako ludsky mozog funguje a ze nie vzdy sa nan da uplne spolahnut, z coho potom prameni to, ze clovek ma pocit, ze videl, pocul alebo citil nieco realne a pritom sa to udialo len v hlave.

z mojho pohladu je skusenost s bohom - otcom, ktory je pri tebe, aj ked si sama (plus dalsie veci, co si minule povedala), v podstate taka mentalna podpora, ktoru si clovek vytvori, nakolko ju chce alebo potrebuje. napr. clovek, ktory sa nevie alebo sa len tazko brani krivde, rad uveri, ze tato bude spravodlivo potrestana a ze dobre skutky a pokanie bude odmenene (aj pre tych, ktori urobili velmi nepekne veci, hlavne, ze to olutuju) a takisto clovek rad uveri, ze smrtou to vsetko nekonci.

ale skutosnost je neuprosna. zivot, ktory tu zijeme, je vsetko, co mame a smrt je koniec. koniec mozgu, koniec vnimania hocicoho, koniec mentalnej podpory. ziadny posmrtny zivot. ziadne nebo, ziadne peklo - jedine to, ktore si clovek vytvori na zemi v tomto zivote.

na odlahcenie: vies, co je zakladna vec, ktora umoznuje pretrvavanie nabozenstiev, ktore veria na posmrtny zivot? to, ze nikto, kto zomrel, ti uz nemoze vyzdradit, ze tam nic nie je :)

na zaver jedna teoreticka otazka: zila by si svoj zivot inak, keby si nebola veriaca, resp. sa dozvedela, ze boh neexistuje?