Deklarácia Stop "eutanáziám z ľahostajnosti" v ZSS

Andrej Oczvirk

/ #33 Reakcia na článok pani Mgr. Ľ. Kočanovej

2013-11-09 14:24

Dobrý deň
Vážená pani kolegyňa registrovaná sestra Ľubica Kočanová autorka článku "Stop eutanáziám v ZSS", čítal som ten Váš článok dňa 26.3.2013 a nedá mi na to nereagovať, nakoľko pracujem v oblasti sociálnych služieb ako sestra od roku 2004 v Bratislave a nepracoval som len v jednom ZSS ale v niekoľkých aj tých súkromných. V niektorých častiach článku píšete o hororovej atmosfére v ZSS (zariadenia sociálnych služieb) ako tam ľudia umierajú a starostlivosť personálu je nulová. Predovšetkým to netreba podávať našej verejnosti celoplošne ale konkretizovať kde sa také veci dejú, pretože to uráža nás zdravotníkov ktorí, sa naozaj snažia ľuďom umiestneným v týchto ZSS pomôcť. Neviem podľa akého prieskumu ste zistili že, 1 sestra je na 100 obyvateľov v ZSS, ale skutočnosť je iná, u nás je 1 sestra v službe v ZSS na 260 obyvateľov pritom treba pozerať na obyvateľov ktorí, majú určitý stupeň odkázanosti na druhú osobu pre opateru a ktorí, budú potrebovať popri sociálnych službách aj ošetrovateľskú starostlivosť. Čiže čisto hypoteticky to môžu byť aj všetci 260 obyvatelia v ZSS ak sa im pohorší zdravotný stav. Je pravda že niekedy máme veľmi veľa práce s klientmi a ledva stíhame ako to spomínate v článku. Zdravotné výkony poskytujeme rôzne, od bandáží DK (prevencia TECH) až po ošetrovanie imobilných pacientov poprípade v terminálnom stave. Zdravotné problémy majú od telesných až po psychické v súčinnosti zo sociálnymi. K nám chodí 2 krát do týždňa všeobecná lekárka pre dospelých a 1 krát do týždňa geriater - internista.