STOP zámkovej dlažbe! Petícia za rovné a komfortné asfaltové chodníky ako v Rakúsku a Nemecku

Vážení primátori a starostovia slovenských miest a obci,

touto petíciou sa obracame na Vás so žiadosťou o nepoužívanie zámkovej dlažby na chodnikach ohľadom na vážne problémy, ktoré tento povrch spôsobuje viacerým skupinam chodcov. Zámková dlažba nie je vhodná najmä pre:

  • vozíčkarov a iným zdravotné postihnutým osobám,
  • rodičov s detským kočíkom,
  • dámy na vysokých opätkoch
  • korčuliarov a chodcov pohybujúcim sa na skejtborde.

POZOR!!! V petícii sa jedna o NOVÉ a chodníky a tie, ktoré sa majú rekonštruovať. Nežiadame aby nahradiť už existujúce chodníky, chceme len aby to čo sa bude stavať v budúcnosti bolo urobené poriadne - z asfaltového povrhu.

Zámková dlažba nie patrí k slovenskej tradície. Tento povrch prišiel k nám z Poľska, avšak aj Poliaci už postupne zakazujú zámkovú dlažbu na chodnikach kvôli jej nefunkčnosti a namiesto nej používajú asfalt. Takéto uznesenie v decembri 2017 prijal Krakov, čím ukazal dobrý príklad aj pre iné poľské a zahraničné mesta a obce. Na Slovensku sa vždy tradične používa asfalt a nie je potrebné to meniť. Asfaltové chodníky sú štandardom nielen v Bratislave, Košiciach, Poprade a mnohých iných mestach na Slovensku, ale aj v susednom Rakúsku, v Nemecku, Švajčiarsku a mnohých iných európskych štátoch. Susedstvo Poľska nie je dôvodom na prebieranie zlých zvykoch ohľadom dlažby, ako sa to bohužiaľ stáva na Orave a Kysuciach. Berme radšej príklad z Rakúska a Nemecka, kde sa bežne používa asfalt na chodnikach (stačí sa pozrieť na Viedeň alebo prihraničné obce a mestečka: Hainburg an der Donau, Wolfsthal, Kittsee, Berg, Bad Deutsch Altenburg), a keď už sa pozeráme na Poľsko - sledujme nové trendy napríklad z Krakova, namiesto kopírovania zlých príkladov z Jablonky či iných menej progresívnych obci.

 

Zamkova_dlazba_Zuberec.jpg

Zámková dlažba nielen vyzerá zlé ako na tejto fotografie zo Zuberca, ale aj je nebezpečná pre jej používateľov. Slovensko čelí klimatickým výzvam a malo by podporovať zdravý a ekologický spôsob ľudského pohybu. V posledných rokoch na Slovensku čoraz viac ľudí sa pohybuje na kolieskových korčuliach a skejtborde. Je to nielen skvela športová aktivita, ale aj ekologický spôsob dopravy najmä tam, kde chyba verejná doprava. Skejtbord je dobrým spôsobom, ako sa rýchlo a zdravo dostať na autobusovú alebo vlakovú zastávku. Na to je však potrebné mať rovný, asfaltový povrch. Preto apelujeme na používanie asfaltu ako základného povrchu pre slovenské chodníky - aj na Orave a Kysuciach. Dúfame, že rakúsky a nemecký štandart chodníkov sa stane bežným aj na severnom Slovensku. Veríme, že naša peticia ziska Vašu podporu, a naši občania získajú lepšie podmienky pre každodennú aktivitu.

Nakoniec chceme podotknúť, že Slovensko má skvelé podmienky na rozvoj korčuliarskej turistiky, čím môžeme prilákať zahraničných turistov aj do obci, v ktorých chýbajú významné turistické atrakcie (čoho príkladom sú oravské mesta a obce: Trstená, Suchá Hora, Vitanová, Liesek, Tvrdošín, Dolný Kubín). Poľskí korčuliari už objavili Slovensko ako skvelé miesto na inline-korčuliarsky výlet, o čom sa dá prečítať napríklad v týmto Sprievodcovi pre korčuliarov. Chodníky z dlažby brzdia rozvoj tohto druhú cestovného ruchu a tým pádom obmedzujú perspektívy pre slovenských podnikateľov, ktorí by vedeli zarábať na korčuliarskych turistach (napríklad zo susedného Poľska) a platiť s toho danie pre slovenské samosprávy.

---

Viac info na TatrySkate:  www.tatryskate.eu


TatrySkate.eu - trojjazyčný portál pre korčuliarov a skejterov    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem TatrySkate.eu - trojjazyčný portál pre korčuliarov a skejterov na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )