Výzva na odstúpenie Borisa Kollára z postu predsedu NR SR

t_20200623_nrsr_0017103121.jpg

Ako študenti/ky a absolventi/ky vysokých škôl, ktorí sa k svojmu štúdiu stavajú zodpovedne a čestne, nesúhlasíme, aby post predsedu Národnej rady Slovenskej republiky zastával človek, ktorý svoj titul získal vďaka plagiátu.

Podľa nášho názoru, by mal druhý najvyšší ústavný činiteľ spĺňať predovšetkým prísne morálne predpoklady. Diplomová práca Borisa Kollára je však podľa analýzy zverejnenej v médiách plagiátom. Viac ako polovica práce je od slova do slova odpísaná z rôznych zdrojov.

Pokiaľ človek, ktorý svoj titul získal vďaka krádeži, zastáva v štáte taký vysoký post, pôsobí to demotivačne a demoralizujúco na všetkých študentov. Obzvlášť sa nás dotklo vyjadrenie Borisa Kollára: „Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje.” Predseda NR SR robí týmto vyjadrením z plagiátorstva a nečestného štúdia normu, voči čomu sa ohradzujeme.

Ako obhajoba neobstojí ani odvolávanie sa na nedokonalý antiplagiátorský systém, ktorý práce neporovnáva napríklad s textami na internete. Predseda NR SR navyše za rovnaký problém kritizoval svojho predchodu.

Rovnako sa k plagiátu Andreja Danka vtedy postavil aj súčasný premiér Igor Matovič: "Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyzýva predsedu parlamentu Andreja Danka, aby ešte dnes vyvrátil obvinenia Denníka N z falšovania rigoróznej práce, alebo vrátil titul JUDr. a vzdal sa funkcie predsedu NR SR. V normálnych krajinách podľa OĽaNO pre plagiátorstvo politici podávajú demisie," uviedol 15.11. 2018 pre agentúru SITA hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, vyzývame Borisa Kollára, aby sa vzdal postu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a ospravedlnil sa všetkým poctivým študentom, ktorí "si to nezľahčujú”. Ak nebude schopný vyvodiť zodpovednosť sám, očakávame, že ho k tomu vyzve predseda vlády Igor Matovič. 

Členovia/ky Komunity Zastavme korupciu a ďalší čestní študenti/ky a absolventi/ky vysokých škôl:

Martin Suchý
Klára Bernátová
Klaudia Brázdilová
Martina Výhonská
Miriama Sokoláková


Martin Suchý, Komunita Zastavme korupciu    Kontaktujte autora petície