Stop násiliu na Slovensku

Predseda vlády Slovenskej republiky  
Robert Fico

Úrad vlády Slovenskej republiky

Námestie slobody 1
813 70 Bratislavav Bratislave, 28.1.2014

Petícia občanov STOP NÁSILIU NA SLOVENSKU - za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a riaditeľa Policajného zboru v Nitre Miroslava Michalčíka.

Vážený pán predseda vlády,

sme pobúrení a hlboko rozhorčení, čo sa deje v období, keď ste Vy osobne zodpovedný za spravovanie tejto krajiny. Dennodenne počúvame z Vašich úst slová ako Vám záleží na istotách a stabilite na Slovensku.

V októbri 2013 v centre Nitry, pred očami ľudí a mestských bezpečnostných kamier, neonacisti mlátili slušných ľudí a na Silvestra v tom istom roku si to znova voči tým istým ľuďom zopakovali. Tá istá skupina opakovane terorizuje študentský bar v Nitre. Tá istá skupina kope do bezvládnych tiel až do bezvedomia, rozbíja okná, kope do dverí, vyhráža sa. To, že členovia skupiny patria do združenia Slovenská pospolitosť, ktorú ako politickú stranu rozpustil súd, je verejnosti známe. Máme správy, že podobné incidenty sa opakujú v mestách po celej krajine.

Vážený pán predseda, práve to, čo sa udialo v Nitre, je dôvodom na radikálny a rýchly zásah polície. Najmä keď je úplne jasné, o ktoré konkrétne osoby ide. Nečinnosť polície považujeme za bezprecedentnú. Je neprijateľné, aby po takejto udalosti mohli polícii známi ľudia znova útočiť a opakovane terorizovať slušných ľudí. Je smutné, že útok sa stal v meste, v ktorom pred 7 rokmi zbili aj Hedvigu Malinovú a prípad dodnes nie je vyšetrený.

Nestačí, že dnes – 4 mesiace po brutálnom útoku - policajti útok vyšetrujú a útočníci ďalej útočia. Nie sme ďalej ochotní žiť v krajine, v ktorej si polícia, platená z našich daní, nekoná svoju základnú povinnosť: nechráni občanov a tým priamo aj nepriamo spolupracuje s útočníkmi.

My, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky, vás týmto vyzývame, aby ste :

  • vysvetlili nekonanie polície SR a prokuratúry SR v prípade útoku organizovanej skupiny v Nitre
  • vyvodili osobnú a politickú zodpovednosť za nekonanie voči ministrovi vnútra SR Robertovi Kaliňákovi, prezidentovi Policajného zboru Tiborovi Gašparovi a riaditeľovi Policajného zboru v Nitre Miroslavovi Michalčíkovi a to okamžitým odvolaním z funkcií
  • zabezpečili okamžité vyšetrenie celého prípadu, vrátane nečinnosti polície, nezávislým vyšetrovateľom.

 

Za iniciátorov petície:

Lucia Štasselová, fundraiserka


Lucia Štasselová    Kontaktujte autora petície