Stop Exekúcií

Gratulujem všetkým, ktorí ani raz za život nezmeškali nejakú platbu, nepomýlili sa pri zadávaní údajov, nezabudli na pokutu od revízora či policajta. Za bežný ľudský omyl sa totiž na Slovensku platí poriadne draho. Trest sa volá exekútor.

Sú to neuveriteľné príbehy, ktorých obete ma informovali osobne či mailom. Jeden pán dlhoval mestu šesť eur za akýsi poplatok, týkajúci sa komunálneho odpadu. Konečný účet však znel na osemdesiat eur! Neraz ide o obyčajný ľudský omyl, za ktorým sa neskrýva žiadna snaha ukrátiť štát. "Tresty" neraz predstavujú sumu, ktorá môže dôchodcu, ale aj pracujúcu rodinu, priviesť do vážnych finančných problémov. Únik neraz hľadajú v pôžičke od úžerníckej firmy, ktorá ich môže nadobro zruinovať. Ale aj tí, ktorí na zaplatenie "trestu" majú, nevyviaznu lacno -- dlhý čas figurujú v dlžníckych zoznamoch, neraz majú zablokovaný účet a napríklad o bežnej pôžičke od banky môžu iba snívať. Spomenuté prípady sú jasným dôkazom, že štát v tejto oblasti zlyháva a treba to napraviť.

Exekútori majú svoje miesto v našom právnom systéme, nemôžu sa však správať ako výpalníci. Považujem za správne, spravodlivé a v súlade s dobrými mravmi, aby ich odmena nemohla presiahnuť výšku vymáhanej sumy. Určite budú mnohí namietať, že tento spôsob im nepokryje náklady na exekúciu. Ja sa však pýtam -- naozaj je potrebné vymáhať prostredníctvom exekútora 70 centov? Alebo päť eur? Odpoveď je jednoduchá. Nie je to v žiadnom prípade potrebné, ale nanajvýš pohodlné. Príslušná inštitúcia sa zbaví problému, koncipient v kancelárii pošle list, kúpi kolok a zaúčtuje si neraz nezmyselné poplatky. Ľahká robota, ľahký zárobok a všetci sú spokojní -- okrem občana. Pri tom sú iné možnosti ako takéto nízke nedoplatky vymáhať, aj bez nekresťanských poplatkov. Už päťkrát. Na to, aby odmena exekútora nepresiahla dlžnú sumu, totiž stačí malá novela zákona o exekučnom konaní. Ibaže ????

 

Ukončíme Genocídu zvaná Exekúcie raz a navždy!

Pridajte svoj podpis pomôžeme ľuďom nie politikom!!


Norbert Polakovič    Kontaktujte autora petície