PETÍCIA ZA ZASTAVENIE OBNOVENIA ČISTIČKY ODPADOVÝCH VÔD V STRÁŽSKOM A OCHRANU ZEMPLÍNSKEJ ŠÍRAVY
My, dolupodpísaní občania Slovenskej republiky, týmto žiadame:
1. Okamžité zastavenie plánov na opätovné spustenie mechanicko-chemicko-biologickej čistiarne odpadových vôd (MCHB ČOV) v areáli Chemko Strážske.
Táto čistiareň bola v minulosti právoplatne uzavretá rozhodnutím Ministerstva životného prostredia SR z dôvodu vážnych environmentálnych a právnych pochybení. Jej obnovenie predstavuje opätovné riziko pre životné prostredie, kvalitu vôd a zdravie obyvateľov regiónu.
2. Zamedzenie akýmkoľvek aktivitám, ktoré by viedli k zavedeniu externých priemyselných odpadov z iných častí Slovenska či zahraničia na spracovanie do regiónu Strážske.
Takéto aktivity by mohli výrazne zvýšiť zaťaženie už tak kontaminovanej oblasti a ohroziť obnovujúce sa vodné toky Ondava a Laborec.
3. Zamedzenie akémukoľvek budovaniu nového potrubia, ktorého cieľom by bolo posunúť miesto vypúšťania odpadových vôd za Šíravský kanál, čím by mohlo dôjsť k ohrozeniu Zemplínskej Šíravy.
4. Transparentné informovanie verejnosti o všetkých krokoch súvisiacich s environmentálnymi projektmi v regióne Zemplína, vrátane plánov na výstavbu továrne na výrobu munície v kontaminovanom areáli.
Zásadne nesúhlasíme s tým, aby sa v toxickej zóne, ktorá si vyžaduje environmentálnu sanáciu, realizovali nové vysoko rizikové projekty bez širokej verejnej a odborníckej diskusie.
Odôvodnenie:
Areál bývalého Chemka Strážske patrí medzi najviac kontaminované územia v strednej Európe, kde sa nachádzajú tisíce sudov s PCB látkami. Región dlhodobo trpí dôsledkami chemického znečistenia, ktoré sa prenáša do vôd, pôdy a potravinového reťazca.
Ohrozenie Zemplínskej Šíravy si uvedomuje aj Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) ,že existuje reálne riziko kontaminácie Zemplínskej Šíravy. Navrhuje preto, aby sa miesto vypúšťania odpadových vôd posunulo nižšie po prúde, až za Šíravský kanál, na riečny kilometer 45. To by však znamenalo nutnosť vybudovania nového potrubia s dĺžkou 17 kilometrov, ktoré by prechádzalo cez desať katastrálnych území a stovky súkromných parciel.Podľa projektovej dokumentácie je však táto požiadavka „technicky a ekonomicky nerealizovateľná“. Bez tohto opatrenia však bude čistiareň vypúšťať vyčistené vody do Laborca ešte pred ústím Šíravského kanála, čím vzniká teoretická možnosť šírenia znečistenia smerom k vodnej nádrži Zemplínska Šírava.
Slovenský vodohospodársky podnik na to výslovne upozorňuje. Hrozí neželaná kontaminácia vody, ohrozenie zdravia rekreantov aj možný útlm rozvoja cestovného ruchu, ktorý sa po rokoch stagnácie začal pomaly obnovovať.
Zemplínska Šírava je významným rekreačným a vodohospodárskym územím. Akýkoľvek návrat priemyselnej aktivity, ktorá môže ohroziť kvalitu vody v riekach Laborec a Ondava – a tým aj samotnú Šíravu – je neakceptovateľný.
Pod touto petíciou sa podpisujeme ako občania Slovenska, ktorí majú záujem o zdravé životné prostredie, zodpovednú ekologickú politiku a rozvoj východného Slovenska založený na princípoch udržateľnosti, nie na opakovaní chýb z minulosti.
Gabriel Pokorný Kontaktujte autora petície