Petícia za spoločnú smernicu SR a upozornenie lekárom dezinformátorom.


Petícia za spoločnú smernicu Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, Ministerstva spravodlivosti SR, Slovenskej lekárskej komory, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj jednotlivých zdravotníckych komôr vydať upozornenie lekárom, ktorí ohrozujú verejnosť zdieľaním dezinformácií o očkovaní, rúškach, testovaní a izolácii, že môžu čeliť vyšetrovaniu, možnému verejnému pokarhaniu, sankciám alebo pozastaveniu činnosti.

Existuje podozrenie že tí, ktorí prispievajú k šíreniu dezinformácií, tak robia preto, aby si získali pozornosť, ale práca lekára si v konečnom dôsledku vyžaduje vieru vo vedu. "Ak vede neveríte, nemôžete pracovať ako lekár,”( Deneyer, Belgická komora lekárov).
Žiadosť pre Slovenskú lekársku komoru: aby sa dôrazne vyhradila voči lekárom šíriacim konšpirácie a znevažovanie očkovania tak, ako v krajinách kde je už Covid-19 na ústupe a zvoľňujú sa protiepidemické opatrenia. Máme za to, že nezaočkovaní zdravotníci a ich pochybovanie o vakcíne je nezlučiteľné s profesiou ktorú vykonávajú, pretože popierajú vedecké dôkazy.


Aj keď je namieste pochybovať, či sú jednotlivé opatrenia 100% účinné pri prevencii šírenia COVID-19, lekári dezinformátori uvádzajú svoje tvrdenia bez poskytnutia akýchkoľvek dôkazov.
Lekári dezinformátori neposkytli žiadny dôkaz na podporu svojho tvrdenia že očkovanie je zbytočné, dokonca škodlivé. Takéto vyhlásenie sú potenciálnym rizikom pre verejné zdravie, najmä uprostred pandémie. Bolo by pochopiteľné, keby sa určitá časť širokej verejnosti, ktorá si číta takéto vyhlásenia, rozhodla odmietnuť očkovanie s istotou, že koná podľa pokynov lekára.
Tvrdenie, že je v poriadku a dokonca nutné diskutovať o tom, či je očkovanie, rúška, izolácia a testovanie účinné v boji proti pandémii, je neobhájiteľné, nakoľko bez dôkazov, že tieto opatrenia sú kontraproduktívne, je nemožné začať akúkoľvek diskusiu.

Odvolávanie lekára dezinformátora na slobodu prejavu nemôže obstáť, pretože jednotlivé príspevky sú pod profilmi, ktoré majú vzťah k lekárskej praxi, takže každé tvrdenie je “odporúčanie lekára”.
K príspevkom lekárov dezinformátorov má prístup verejnosť, ktorá nie je zdravotníckymi pracovníkmi takže má problém určiť vedeckú či lekársku hodnotu ich tvrdení a prisudzuje im značnú váhu a autoritu.

Príklady smerníc voči zdravotníkom dezinformátorom zo sveta:

Taliansko, December 2020.
Talianska asociácia lekárov varovala a aj disciplinárne potrestala 10 zdravotníkov za propagáciu článkov proti očkovaniu a zvažuje sankcie voči ďalším trom, ktorí sú obvinení z bagatelizovania závažnosti ochorenia Covid-19.
Vybraný nepravdivý výrok Mariano Amici:
”Anglický variant Covid-19, ktorý v súčasnej dobe vyvoláva také veľké obavy, potvrdzuje to, o čom som celé mesiace tvrdil: vakcína proti vírusu, ktorý už toľkokrát mutoval, riskuje, že bude neúčinná a dokonca nebezpečná.”
zdroj: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4962?fbclid=IwAR2CBslH6a8Qj5t0v-KxYg0X2b1H-aEdqSyn6u7qtAM4b8NxZnLwZw5XTGw

Austrália, Marec 2021.
Štátne zdravotnícke organizácie a Health Practitioner Regulatory Agency (AHPRA), vydali spoločnú smernicu upozorňujúcu lekárov v oblasti zdravotníctva, že riskujú regulačné opatrenia, ak budú propagovať dezinformácie pacientom alebo na sociálnych sieťach, ktoré by mohli narušiť národný očkovací program.
“Zdravotníci majú zodpovednosť za podporu zdravia komunity prostredníctvom prevencie a kontroly chorôb.”
zdroj: https://www.smh.com.au/national/doctors-healthcare-workers-to-be-punished-for-anti-vax-covid-claims-20210310-p579dk.html

Kanada, Marec 2021.
Vysoká škola lekárov a chirurgov v Ontáriu (CPSO) sa vo februári 2021 zaoberala viacerými sťažnostami na príspevky o pandémii COVID-19 na sociálnych sieťach z leta minulého roka od Dr. Kulvinder Kaur Gill. Lekárke vydali 3 pokarhania po tom, čo jej príspevky považovali za „nevhodné“ a „neprofesionálne“. Svojvoľne šírila nepravdivé a zavádzajúce informácie o COVID-19, ktoré sú v priamom rozpore s radami a odporúčaniami národných úradov pre oblasť medicíny/vedy a verejného zdravia.
Jej vyhlásenia neboli podložené žiadnymi faktami:
1. “COVID-19 nie je vážny zdravotný problém“
2. “Neexistuje žiadny lekársky ani vedecký dôvod na dlhodobý, škodlivý a nelogický lockdown.“
3. “Sledovanie, testovanie a izolácia kontaktov ... je neúčinné, naivné a kontraproduktívne voči ochoreniu COVID-19 ... a podľa definície proti akejkoľvek pandémii.“
4. “proti COVID-19 nie je potrebné žiadne očkovanie a spoločnosť má existujúcu obranu v podobe „Pravdy ... imunity T-buniek ... Hydroxychlorochinu“.
zdroj: https://toronto.ctvnews.ca/ontario-doctor-s-tweets-about-covid-19-deemed-inappropriate-and-unprofessional-by-regulator-1.5334692?fbclid=IwAR22cgulXuJhaql1GYUVpH2y7wPTnQBcT_E7ifI9W5x8V3dqlp5VOU0TQ60

Belgicko, Marec 2021.
V súčasnej dobe hrozí každému lekárovi, ktorý sa zúčastní na šírení dezinformácií o ochorení Covid-19 a očkovaní, pozastavenie činnosti.
zdroj: https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/158105/antivax-doctors-face-tough-sanctions-from-belgiums-order-of-physicians-misinformation-michel-deneyer-roel-van-giel-domus-medica/?fbclid=IwAR22ja-IadWCAHZRlQMgpFOUyXJt2rl4zLZhS63p1pfxdJa4Yhc2sA76lDA

Srbsko, Apríl, 2021.
Srbská polícia vyšetruje srbskú lekárku, psychologičku, Jovanu Stojkovičovú a ďalšie známe osobnosti protivakcinačného hnutia. Podľa polície antivaxeri ohrozujú úspešný priebeh očkovania proti koronavírusu v krajine. Srbská štátna televízia informovala, že psychiatričku Stojkovičovú predviedli na policajnú stanicu v Belehrade pre obvinenia, že svojimi príspevkami na sociálnych sieťach a na verejných vystúpeniach šíri medzi obyvateľstvom „strach a paniku“.
zdroj:https://spravy.rtvs.sk/2021/04/srbske-urady-udreli-na-antivaxerov-na-policiu-predviedli-zname-persony-tohto-hnutia/?fbclid=IwAR3-7_k10P8eYqOQdWCeIJYWlMCBwEjHJ20j9BQjrBw2V66llVY9lRqWor8

Britská Kolumbia, Júl 2021.
Dr. Stephen Malthouse, bol predmetom mnohých sťažností svojich kolegov lekárov na šírenie dezinformácií o COVID-19
College of Physicians and Surgeons of B.C. mu v liste zo 17. mája oznámila, že bude pokarhaný a bude mu zakázané hovoriť o COVID-19 1.
Vybrané nepravdivé výroky:
1. “COVID-19 nie je smrteľnejší ako chrípka a vakcíny sú nebezpečnejšie ako nový koronavírus.”
2. “opatrenia na kontrolu šírenia COVID-19 boli oveľa škodlivejšie ako vírus.”
zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/bc-stephen-malthouse-doctors-petition-college-1.6092437?fbclid=IwAR018bY-Aqgkx_F3YHLn6NMXvy6koTiucVxUcMAqLNxcXOBua1_UspVN3qU

Česká republika, Júl 2021.
Česká polícia trestne stíha lekárku majiteľku súkromnej pražskej kliniky Ivetu Křížovú za šírenie poplašnej správy a hrozí jej osemročné väzenie. Vo vyjadreniach na sociálnej sieti používala také termíny, ako „vakcinačný holokaust“ a na začiatku roka písala nepravdivé správy o tom, že v Ostrave po očkovaní hromadne zomierajú ľudia.
zdroj: https://spravy.rtvs.sk/2021/07/ceska-policia-trestne-stiha-lekarku-za-sirenie-poplasnej-spravy/?fbclid=IwAR2Jv63P6E0O4a5u27bJQYb_Wk386jrqR2NaEKCMOvaey6gs09RKyT8hEiM

 


Lenka Chovanová    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Lenka Chovanová na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...