Petícia za Pamätný deň umlčaných novinárov - 21. február

Prišiel čas pokúsiť sa dôstojne vyrovnať s minulosťou.

Podporte verejnú petíciu za prijatie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov nasledovne:

V § 3 sa vkladá nové písmeno a), ktoré znie:

"a) 21. február - Deň pamiatky umlčaných novinárov,“.

Doterajšie písmená a) až x) sa označujú ako písmená b) až y).

Novinári sú očami a ušami demokracie. Demokracia nemôže fungovať bez slobodných médií. Novinári v slobodných médiách zastupujú verejnosť pri kontrole moci. Zároveň sú aj hlasom občanov. Bez nich by bol svet miestom v ktorom sa prehliada korupcia a porušovanie ľudských práv a spravodlivosti.

Zodpovední politici a občianska spoločnosť rozumejú tejto úlohe novinárov ako súčasti systému bŕzd a protiváh. Demokratická spoločnosť tak má záväzok chrániť bezpečnosť novinárov a vytvárať prostredie priaznivé pre slobodné a zodpovedné médiá tvoriace jeden z pilierov demokracie.

Nemôžeme prehliadať snahy o umlčanie novinárov. Tlačové konferencie a vyhlásenia bez novinárskych otázok. Obmedzovanie možnosti klásť otázky pre novinárov kritických médií. Odmietanie odpovedať na otázky položené vo verejnom záujme. To všetko ako príprava na cielené útoky na novinárky a novinárov, snahu o ovládnutie verejnoprávnych médií, finančné obmedzenie nezávislých médií a pokusy o nastolenie cenzúry.

Zároveň sme svedkami pôsobenia médií ktoré iba predstierajú že sú profesionálnymi médiami, aby mohli pod ochranou slobody vyjadrovania pôsobiť ako zdroje dezinformácií a platenej propagandy a rozdeľovať spoločnosť cez šírenie strachu a nenávisti voči menšinám a demokratickým kontrolným inštitúciám vrátane profesionálnych novinárov.  Tieto snahy sú zakrývané obrovským balastom bezobsažných bulvárnych žvástov (enshitification), ktoré odvádzajú pozornosť konzumentov obsahu mimo tém dôležitých pre rozvoj spoločnosti a budúcnosť krajiny.

Sledujeme tiež ako algoritmy sociálnych sietí bez adekvátnej kontroly a obmedzení virálne šíria lži, hoaxy a konšpirácie. Pritom sa stavajú na roveň profesionálnym médiám uverejňujúcim overené informácie a vedecky podložené fakty a umožňujú tak okrem iného aj spochybniť historické udalosti a vojnové zločiny.

Čaká nás veľa úsilia, aby sme odvrátili trendy a procesy ohrozujúce profesionálnu zodpovednú žurnalistiku pracujúcu v prospech občanov a demokratickej spoločnosti.

Niekde však treba začať.

Toto je návrh, aby sme začali odsúdením snáh o umlčanie novinárov.

Pripomínať si 21. február, dátum výročia vraždy Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice archeologičky Martiny Kušnírovej je oficiálnym krokom, cez ktorý sa Slovenská republika formálne vyrovnáva s týmto hrozným a nezmyselným trestným činom spáchaným v roku 2018. Zhromaždenia a pietne spomienky týmto chceme pomôcť pretaviť v konkrétne postoje a činy.

allforjanandmartina.jpg

Pamätný deň je stále iba malý symbolický krok, ktorý ukazuje spoločný záujem a osvetľuje cestu ako sa vysporiadať s minulosťou, ktorú nechceme aby sa niekedy opakovala.

Je to memento, že Ján Kuciak ani Martina Kušnírová by snahu o lepšiu spoločnosť nikdy nevzdali. V ich mene by sme mali trvať na tom, aby kauzy o ktorých Ján Kuciak spolu s kolegami písal boli riadne vyšetrené skôr ako sa prípadné trestné činy stanú premlčanými.

Nebol to však iba Ján Kuciak, ktorý bol ako novinár umlčaný navždy.

Venujme preto tento pamätný deň aj ďalším umlčaným novinárom:

Novinárka Daphne Anne Caruana Galizia, ktorá písala o politických kauzách na Malte a bola medzinárodne známa pre vyšetrovanie informácií v Panama Papers, bola zavraždená bombou umiestnenou v aute 16. októbra 2017.

GaliciandMathew2.jpg

Novinárka Anna Politkovská, ktorá kriticky písala o ruskej vojne v Čečensku aj o Putinovi (vydala o ňom knihu), bola zastrelená zblízka vo vlastnom dome 7. októbra 2006.

AnnaPolitovskaya.jpg

Novinárka a ľudskoprávna aktivistka Natália Estemírová, ktorá písala o únosoch a vraždách civilistov ruskými vojakmi v Čečensku, bola unesená spred vlastného domu, zastrelená a jej telo vyhodené v blízkom lese 15. júla 2009.

NatalyaandLana.jpg

Ďakujeme všetkým, ktorí chcú lepšie Slovensko - modernú, bezpečnú, slobodnú a demokratickú krajinu.


Spoločnosť pre zodpovednú žurnalistiku    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Spoločnosť pre zodpovednú žurnalistiku na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Tieto informácie nebudeme verejne zobrazovať online.







Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...