Otvorený list Robertovi Ficovi

Pán Fico,

vnímame, že ste rezignovali na to, akú stopu zanechávate v histórii Slovenska.  Nie je to však iba Váš problém.  Týka sa to aj nás, ktorí sme doma na Slovensku, máme tu deti,  rodinu, priateľov, susedov, na ktorých nám záleží. Bez ohľadu na to, či práve žijeme na Slovensku alebo v zahraničí.  

Dlhodobo nie ste schopný počas Vašich vlád posunúť krajinu. Eskalujete napätie a nenávisť, rozoštvávate ľudí. V zahraničnej politike nie ste schopný jednoznačne odsúdiť brutálneho agresora a nespochybniteľne pomáhať obeti agresie. Miesto spravodlivosti inštalujete ľubovôľu vladára a vládnucej vrstvy.  

Začneme od spravodlivosti. Počas Vašich vlád fungovali inštitúcie špeciálnej prokuratúry a špecializovaného trestného súdu. Až keď sa ukázalo, že tieto inštitúcie môžu ohroziť systém, ktorý ste vybudovali, Vašich ľudí i Vás osobne, inštitúcie chcete zrušiť, nepohodlných ľudí odstaviť. Zabetónovať sa a zaistiť sebe a svojim ľuďom beztrestnosť.  

Rozvraciate vnútorné prostredie krajiny, robíte ho vulgárnejším, plným nenávisti a zla, ochotným tolerovať a šíriť lož a bludy. Množia sa  útoky na ľudí, na ktorých by celé Slovensko malo byť hrdé.  Hrozí, vďaka Vám, eskalácia napätia a násilie ("neostane po nich ani mastný fľak"). 

Teraz hovoríte o nepriateľských médiách. Dobre pritom viete, že tie média iba robia to, čo majú robiť. Tak sa to robí u nás, v Európe. Naša tradícia siaha aj k Sokratovi a mnohým ďalším veľkým postavám európskej histórie, aj k Popperovi a ku konceptu otvorenej spoločnosti. 

Samozrejme, Vám je tento koncept cudzí. Vám je bližšia predstava neobmedzeného vladára. V súvislosti s nepriateľskými médiami sa vynára celkom zábavná historka. Moderátorovi, pánovi Dobšinskému, ste vyčítali (presnejšie, arogantne ste naňho útočili), že Vám kladie opozičné otázky. Prívlastok opozičné v kontexte s otázkami je krajne absurdný. Charakterizuje to Vašu mentálnu výbavu.  Aj poslanec Mikuláš (Maňo) Huba písal o tom, že ste ho školili, aké otázky má klásť premiérovi.  

Napokon, ale v prvom rade, je tu barbarská vojna Ruska proti Ukrajine. Tá vojna sa nás týka. A že sa týka aj Vás osobne, ste jasne ukázali, keď ste spolu s fašistami opustili rokovaciu sálu  parlamentu pred prejavom prezidenta Zelenského.  Jasne ste ukázali, na ktorej strane stojíte. Bez ohľadu na to, čo by znamenala ruská budúcnosť pre Slovensko. Mimochodom, Slovensko má historickú skúsenosť s vládou stojacou na strane agresora. 

Na záver: Slovensko zažíva hanbu kvôli figúram, s ktorými vládnete a ktoré Vás obklopujú. Susedov celkom dobre zabávame. Nevidíme  pozitívnu  perspektívu spätú s Vašou štvrtou vládou - lepšie zdravotníctvo, školstvo, železnice, celkovo infraštruktúru, naštartovanú ekonomiku na úrovni doby.  S trochou demagógie možno povedať, že  Slovensko bude naďalej pred rokom 2010.  Program Vašej štvrtej vlády ani nenaznačuje, ako a kedy by sme mali mať diaľnicu z Košíc do Bratislavy.  

Urobíte všetko, čo je vo Vašich silách, aby ste odstavili a potrestali neposlušných policajtov, prokurátorov a sudcov, dôkladne zabetónovali Váš systém. Zrejme budete pri tom využívať ďalšie rozoštvávanie krajiny. Hlavnou otázkou bude, čo Vám občianska spoločnosť dovolí.


Ján Šefránek    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Ján Šefránek na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...