Nizkofrekvencny monotonny hluk v Bratislave

dalsi obyvatel Bratislava-Kramare

/ #13

2019-01-22 18:45

niekdy koncom oktobra, zaciatkom novembra som tu mal pana z RUVZ, ktory prisiel na moj podnet v nocnych hodinach urobit meranie. Este pred dverami si drzal rukou ucho a vravel ze on nic nepocuje, pripadalo mi to ako keby si zo mna tak trosku utahoval, no nevadilo mi to. Nato som ho pozval dnu a poprosil ho aby pouzil svoj zazracny pristroj a zmeral hluk ze snad on nieco ukaze.

Vravel ze by bolo dobre mat stativ, na co som mu povedal ze mu nikto nebrani aby ho pouzil, on mi vsak opovedal v zmysle ze "ja ani neviem ci mam vobec na Vas cas" navela vytiahol pristroj z vrecka z hlboka sa nadychol a podrzanim v ruke urobil akesi meranie v dlzke 5sek max 10sek. Nasledne mi povedal ze tu mam ticho ako v hrobe a podla tabuliek je vsetko v norme. Ja som sa mu snazil vysvetlit ze ajked sa zrejme nejedna o prekrocenu normu akustickeho tlaku v DB podla ich tabuliek rad by som prisiel na to odktial tento hluk prichadza a ci by bol ochotny somnou ist k zdroju ktory som vtedy oznacil ako moznu pricinu. Ked som mu vsak povedal ze je cca 100m od nas povedal ze ci som sa zblaznil. Nasledne ze mi viac pomoct nevie a odisiel.

ano to meranie ktore som potom urobil pozicanym spektrometrom by uradne neuspelo ja som len chcel poukazat na to ze nizkofrekvnecny hluk a urcite aj nizsie (infrazvuk) ktory vsak tento pristroj merat nevie, v Bratislave je realny a je tu 24hod/7dni v tyzdni, meral som na Trnavskom myte v byte u nasich,  v petrzalke v byte u brata aj u mna v r.d. na Kramaroch. Ako rusivy ho zrjeme vnimaju len ludia s dobrych sluchom, alebo ako sa im zvykne hovorit ti "citlivejsi".

Myslim ze by mesto malo zabezpecit merania na profesionalnej urovni a zisitit povodcu, som si viac menej isty ze to sposobuje jeden zdroj, teplarne, slovnaft... siri sa to vzduchom, pravdepodobne z kominov...

Podla slov pana, ktory sa zaobera meranin v zivotnom prostredi, existuje aj meracie zariadenie (velmi velmi drahe), ktore funguje ako termalna kamera a zvuky nad 30Hz dokaze zamerat a aj zobrazit, na take meranie vsak ja nemam :( preto ked som nasiel tuto peticiu potesil som sa avsak zbytocne...