lesyskalica

Peter Hranek

/ #64 Neverím, že niekto kupuje lesy z charitatívnych dôvodov

2014-04-09 19:20

Vy by ste zaplatili cca 2mil.€ za niečo z čoho by ste nečakali žiadny zisk/výnos? ...kúpa iba tak, pre "potešenie"? ...neverím, že áno.Investor očakáva zisk.Investor nechce mať "zmrazené" peniaze v aktívach, ktoré mu nebudú prinášať zisk, resp. budú ťažko v budúcnosti predajné alebo predajné pod jeho kúpnu cenu. Takže čo môžeme očakávať po prípadnom prevode zopár miliónov m2 do rúk súkromného "podnikateľa"? ..očakávam zvýšenú ťažbu drevnej hmoty,samozrejme, najlepšie pri dákej asfaltovej ceste (napr. cesta zo Zlatníckej doliny na Kamennú búdu).Išiel som po tejto ceste v lete a nechápal som: iba 35% pôvodných stromov zostalo po "prerieďovaní" stromov na strmých svahoch vpravo od potoka.Nielenže neestetický pohľad (aký si za mojich cca 25rokov prechádzok lesmi Bielych Karpát v okolí Sklalice nepamätám) ale k tomu natúpi silná erózia pôdy na takto vyholenom svahu a vysychanie vody z i tak na vodu chudobného potôčika (lebo v dôsledku odstránených stromov sa zvýši odpar z potoka). Ale na toto treba študovať stabilitu ekosystémov a podobné veci, a nie výnosové percentá z investovaných EUR na kúpu lesa ... Ďalšou možnosťou je oplotiť hektáre lesa,aby si "pán podnikateľ" mohol zakúpiť srnčiu a inú divú zver a potom robiť poľovačky v svojom revíre...(vzorom pre p. podnikateľa môže byť Radějovská obora). Človek sa bude potom báť prekročiť hranice obory, aby náhodou nespáchal prečin alebo trestný čin a aby ho náhodou nezasiahla guľka z poľovačky "pána podnikateľa" (vlastníka lesa) s jeho parťákmi. ... Ďalšie rady určite nemusím budúcemu vlastníkovi Skalických lesov dávať .. on to má už dávno zrátané a vymyslené. ...TAK DRŽÍM palce organizátoro/vi(-m) tejto petičnej akcie a vďaka všetkým, ktorí sa pod túto petíciu podpísali...ak ďalší predaj lesov aj napriek vyjadreniu vyše 1170 väčšinou občanov/rodákov Skalice a okolia prejde,páni poslanci u mňa ste skončili v nasledujúcom volebnom období!!! ...a to nehovorím o Vašom charaktere, ak sa tvárite, že neviete o čom teraz hovorím ja a ostatní, ktorí sa pod túto petíciu podpísali ...Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí ste prejavili "súcit" s lesíkmi Bielych Karpát (CHKO Biele Karpaty) v okolí Skalice a nie je vám ich osud ľahostajný ... ďalej je to už len na svedomí a charaktere pánov poslancov Skalického snemu ...