Výzva k porozumeniu a komunikácii.

Kontaktujte autora petície

Táto diskusná téma bola automaticky vytvorená k petícií Výzva k porozumeniu a komunikácii..


Hosť

#1

2016-07-06 13:07

Karola Moravčíka poznám a vysoko si ho vážim predovšetkým ako človeka s veľkým Č. Urobil veľa aj pre našu chorvátsku komunitu v Devínskej, keď bez problémov zaradil do svojho pastoračného kalendára aj chorvátske omše. Vôbec mu nerobila problém ani chorvátska liturgia, ktorú zvládol bez problémov. Moravčík bol spoluautorom publikácie, ktorú vydal Chorvátsky kultúrny spolok v DNV: Klačka - Moravčík: 300 rokov farnosti Devínska Nová Ves, na ktorej ochotne s nami spolupracoval ako spoluautor. Osobitným listom sme za chorvátsku komunitu v DNV oslovili pána arcibiskupa Zvolenského. jeho odpoveď by si však žiadal osobitný komentár.
Držme si palce!
Daničová

Hosť

#2

2016-07-06 19:34

pán farár podporil myšlienku konania chorvátskych omší raz v mesiaci a veriacim sa prihovára chorváčtinou....

Hosť

#3

2016-07-07 04:57

Pravda musi zvitazit , aj ked po dlhsom case.Komunisticke praktiky, ktore sa tu po rokoch znovu zacali objavovat, je potrebne stopnut, zazila som ich na vlastnej kozi dost aj so svojou rodinou.

Hosť

#4

2016-07-07 05:16

Stotožňujem sa s vyjadreným názorom a chcem zdôrazniť vplyv na mladú generáciu, ktorú dokáže neustále oslovovať a vzbudzovať v nej dôveru

Hosť

#5

2016-07-07 06:45

Hoci som inej konfesie,mám česť poznať pana farára z DNV a dokonca som vystupoval v jeho kostole s prednáškou o ekumenickej tolerancii.je to Mudry,rozhľadený a cestný kňaz a slušný človek.JPlne podporujem jeho zotrvaniE na súčasnom poste.      Pavel Traubner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hosť

#6

2016-07-07 08:50

Karol Moravčík predstavuje to najlepšie čo katolicizmus na Slovensku má. Ak ho chcú biskupi odsunúť, oni sami predstavujú to najhoršie čo má František k dispozícii.
Jozef Kulačík

#7

2016-07-07 08:52

Karol Moravčík predstavuje to najlepšie čo Slovenský katolicizmus má. Ak ho chcú biskupi odsunúť, oni predstvavujú to najzaostalejšie čo má k dispozícii František.


Hosť

#8

2016-07-07 14:05

Byvam v Devinskej a poznam pana farara Moravcika osobne. Plne sa stotoznujem s textom peticie.

Hosť

#9

2016-07-07 16:24

Obrátenie k viere som zažila až v dospelom veku a mala som to šťastie, že práve Karol ma vypočul, prijal a priviedol nielen k prvému svätému prijímaniu ale aj k birmovke. Nikdy nezabudnem na našu skupinu a na tie časy, keď sme na stretnutiach hltali všetky Karolove slová. Má môj neskutočný obdiv pre svoj rozhľad, vedomosti a názory. Vieru už mi nikto nevezme, Karolovým násilným odchodom z DNV by som však stratila zmysel zúčastňovať sa bohoslužieb. Helena

Hosť

#10

2016-07-07 20:12

Stotožňujem sa s názormi a postojmi pána farára Karola Moravčíka. Veľmi si ho vážim.
Ešte v "praveku" som sa do DNV priženil a občas prídem na jeho omše.

A do kostola chodím rád a radšej v Haiburgu.
Tam nemajú dosah "naši talibanci" či černokňažníci, ktorí odpálili Arcibiskupa Bezáka.


Hosť

#11

2016-07-07 22:05

Ja dôstojného pána farára nepoznám.Ale ak o výzvu pre podpísanie prosí Janka Žitňanská...úplne mi to stačí...Žena tak dobrého srdca a čistej duše,nemôže prosiť o pomoc pre niekoho,kto by si to nezaslúžil...

Hosť

#12

2016-07-08 05:50

S pánom Moravčíkom pracujem už vyše 20 rokov a poznám ho ešte oveľa dlhšie. Prichádzajú za ním ľudia s rôznymi osudmi, bolesťami, trápeniami a z rôznych kútov Slovenska. Čo je smutné v mnohých prípadoch sa stretli s neporozumením u iného kňaza, duchovného. Väčšinou sú to veci, s ktorými bojujú mnohé roky a za ktoré nenesú plnú zodpovednosť. Prídu, lebo chcú zmeniť niečo vo svojom živote, chcú žiť poctivo a ľutujú...
Mohla by som vymenovávať ešte niekoľko dôvodov, no spomeniem ešte jeden a to sú jeho príhovory, na ktoré sa pripravuje aj niekoľko hodín. Nie sú to sladké reči, ani "báchorky". Je to realita, presne vyjadrená, vypovedaná s láskou a výzvou konať, myslieť a hovoriť dobro. Je doba, keď už naše deti, no ani my starší nie sme ochotní prijímať pokrútené pravdy, nadnesené reči a polopravdy.
Je málo takých kňazov a práve tu v hlavnom meste je potrebný.  Dagmar Tittelová

 


Hosť

#13

2016-07-08 06:59

Pochádzam z DNV a žila som tam 37 rokov. Pán farár Moravčík
je výnimočný človek.Je ľudský, priateľský, vie si človeka vypočuť,poradiť, A jeho zamyslenia a kázne sú úžasné. Z kostola som odchádzala vždy s pocitom "ľahkosti" na duši.

Hosť

#14

2016-07-08 07:14

Za dobrú vec človek chce a musí bojovať....

Hosť

#15

2016-07-08 10:07

Som z Devínskej a som tam od príchodu pána farára.Som zo sídliska a starousadlíci sa na nás "nových " dívali cez prsty.Pán Moravčík to všetko zmenil.Som rovnaký občan ako starousadlíci.

Hosť

#16

2016-07-08 11:23

Pán farár Karol Moravčík je klenotom katolíckej cirkvi na Slovensku. Jeho charizma, múdrosť, inteligencia, rozhľad i nadhľad a ľudskosť dlhé roky oslovujú katolíkov i nekatolíkov. Učí nás láske, odpúšťaniu i prežívaniu radostného evanjelia a jeho kázne sú vždy neopakovateľným zážitkom. Je preto absurdné, že katolícka vrchnosť na Slovensku si takýchto "osvietených" kňazov neváži a pod rúškom cirkevného práva ich roznym sposobom perzekvuje. Pýtam sa, čo je dovodom takýchto rozhodnutí, skostnatelnost cirkvi, strach zo vzdelaných a moderne zmýšľajúcich kňazov a veriacich alebo je v tom niečo iné...?  Som šťastná, že som mala tú česť pána Moravčíka spoznať a verím, že arcibiskup Zvolenský svoje rozhodnutie o jeho preložení prehodnotí a ponechá nám nášho obľúbeného kňaza v Devínskej Novej Vsi.      Marta

 

 


Hosť

#17

2016-07-08 16:32

Pana fara Moravcika si ako jeho farnik velmi vazim pre jeho mudrost, rozhladenost, miernost a uprimnu snahu o prehlbovanie viery veriacich ako vnutornej, duchovnej a zivot premienajucej skutocnosti. Kedze sa casto spomina, ze na jednom mieste je uz velmi dlho a biskup ma pravo knaza prelozit, prikladam kratku uvahu k tomuto.

Podla kanonickeho prava (kanon 1748 az 1752) biskup navrhne a odporuci (!) fararovi (Moravcik je farar, to nie je z hladiska cirkevneho prava to iste ako spravca farnosti) prelozenie "pre spasu dusi". Je pravom farara nesuhlasit a predlozit dovody proti. Biskup ma pravo konecneho rozhodnutia, ale ma konat mierne a v zaujme spasy dusi. Pre mna dostatocne dovody proti prelozeniu su: preddochodkovy vek, KM je vhodny ako malokto pre duchovne vedenie intelektualov a hladajucich v hlavnom meste, kontakt s chorvatskou komunitou, aktivity s partnerskou viedenskou farnostou a v neposlednom rade nehrotenie polarizacie medzi slovenskymi veriacimi. Slovenska cirkev je tazko traumatizovana kauzou Bezak a chybajucim dialogom na mnohe citlive temy (vid. kniha Radost evanjelia na Slovensku, nie uplne stastny pristup o. biskupa Halka a o. dekana Thurzu v diskusii s P. Moravcikom atd). Riesit napatu situaciu prekladanim knazov, ktori vyjadria kriticky nazor, povazujem za velmi nestastne riesenie.
Mikulská

#18 Re:

2016-07-08 17:45

#16: -  

 Bezvýhradne súhlasím s názorom p. Marty.


Hosť

#19

2016-07-09 17:35

Poznam farara uz velmi dlhe roky. Svate primanie aj svadbu odsluzil. Je to inteligentny a veeelmi chapvy farar. Niet co dodat... Nech zostane tam kde to ma rad. Drzim palce. Zuzana

Hosť

#20

2016-07-09 20:57

Peticiu som podpisal, lebo vnimam prelozenie ako bezprostrednu odvetu Zvolenskeho za knihu Radost evanjelia na Slovensku.

Hosť

#21

2016-07-11 13:17

Som za zotrvanie p. farara v DNV.

Hosť

#22

2016-07-11 21:29

Podpisala som, lebo cirkvi maju blby zvyk prekladat svojich ludi bez ich suhlasu a bez suhlasu ich veriacich. Myslim, 6e cirkevna hierarchia by sa k svojim ludom mala spravat citlivejsie.

Hosť

#23 Re: a ako to zdôvodnil? nemôžte jeho odpoveď zvereniť?

2016-07-12 14:04

#1: -  

 


Hosť

#24

2016-07-15 20:48

Jáááj, ludkovia Boží, všetko, čo píšete, je asi O.K., sám som býval niekoľko rokov v Devínskej hneď vedľa kostola na Hradištnej, no v Cirkvi to nefunguje cez petície. Prajem Karolkovi Božiu priazeň ako kolega, no osobne keď som bol 10 rokov v jednej farnosti, chcel som sa už pýtať ďalej. Nie je fráza: Zmena je život. Karolko je koľko v DNV? Neúrekom. Doprajte aj iným zažiť kvalitného Človeka, kňaza. Tak nám Pán Boh pomáhaj!

Daniel Bédi, SF

BB-Podlavice


Hosť

#25

2016-07-17 12:22

Podporujem petíciu a verím, že nedovolíme tzv. vrchnostiam cirkvi aby nám proti našej i jeho vôli zobrali Úžasného Kňaza i Úžasného Človeka z našej obce.. ktorý rozdáva u nás radosť, oslovuje srdce každého jednotlivca, podporuje rodiny i každého z nás, a ktorého si nesmierne vážime.



Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...