Dekriminalizácia konope na Slovensku

71104084_10215210616314975_1418879056534831104_o.jpg

My, dolupodpísaní občania Slovenskej Republiky, 

So znepokojením sledujeme, ako slovenské súdy udeľujú dlhoročné tresty odňatia slobody za prechovávanie konopných produktov pre vlastnú spotrebu. Prípad Košičana Róberta Dž., ktorého v septembri košický okresný súd poslal do väzenia na 12 a pol roka za držanie 7,76 gramu marihuany, vzbudzuje naše oprávnené rozhorčenie. Tento trest je vyšší, než sa bežne udeľuje za nebezpečné trestné činy, ako napríklad podvod či zabitie. 

Užívatelia marihuany nepredstavujú pre spoločnosť hrozbu, preto považujeme trest odňatia slobody za takéto činy za neopodstatnený, či dokonca kontraproduktívny. Človek, ktorý sa vracia z výkonu takéhoto dlhoročného trestu, má problém znova sa zaradiť do spoločnosti, zamestnať sa a nájsť svoje uplatnenie. Dochádza k prerušeniu väzieb a spoločenskej stigmatizácii a naopak rastie pravdepodobnosť, že dotyčný bude páchať trestnú činnosť aj v budúcnosti, a to práve v dôsledku výkonu trestu. Toto všetko navyše generuje ďalšie spoločenské aj finančné náklady a takýto prísne potrestaný človek je potom pre spoločnosť príťažou namiesto toho, aby bol prínosom.

Slovenská republika je súčasťou Európskej únie. Viaceré členské štáty už pristúpili k dekriminalizácii držania konopných produktov pre vlastnú spotrebu, v ďalších sú užívatelia trestaní len omnoho miernejším spôsobom. Celkový trend smeruje k liberalizácii a prevencii namiesto trestov. V tejto súvislosti považujeme za absolútne neprijateľné, aby sa slovenský právny poriadok úplne vymykal zo štandardov v iných krajinách Únie, ktoré sa riadia odporúčaniami odborníkov a medzinárodných medicínskych inštitúcií. Práve dôsledkom disproporčných sankcií sú totiž potom zničené životy ľudí, ktorí inak nepredstavujú spoločenskú hrozbu.

Vyzývame preto Národnú radu Slovenskej republiky k okamžitej zmene legislatívy tak, aby zodpovedala moderným drogovým politikám v ostatných členských štátoch Európskej únie a aktuálnemu vedeckému a medicínskemu poznaniu.

Vyzývame poslancov NR SR, aby prijali zákon, ktorý dekriminalizuje držanie konopných produktov pre vlastnú spotrebu a zastavili tak zbytočne disproporčné trestanie inak neškodných ľudí, ktoré im a ich rodinám doslova ničí život. 

Zároveň prosíme prezidentku Slovenskej republiky, aby zvážila možnosť udelenia milosti pre všetkých občanov SR, ktorí sa momentálne nachádzajú vo väzbe či vo výkone trestu za prechovávanie konopných produktov pre vlastnú potrebu. 

 

 

Petíciu zostavili/petičný výbor:

Magdaléna Kulínová - matka odsúdeného, učiteľka

Radovan Kulín - otčim odsúdeného, IT konzultant

Milo Janáč - spisovateľ a publicista

Ján Gálik - komunitný pracovník

Hana Skljarszka - sociologička

Martin Poliačik - lektor kritického myslenia

Jakub Popik - triezva drogová politika

Jakub Ivančo - procesný manažér

Sára Prokopová - študentka

 


Dekriminalizuj.sk    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Dekriminalizuj.sk bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše telefónne číslo nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...