Otvorená výzva na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej

Kontaktujte autora petície

Protest v utorok 14. mája pre budovou NR SR

2024-05-13 15:56:13

Vážené signatárky a signatári výzvy na odstúpenie ministerky Šimkovičovej,

Už je to viac ako tri mesiace, odkedy sme odovzdali ministerke Šimkovičovej výzvu na odstúpenie s viac ako 188 tisíc podpismi. Doteraz však z Ministerstva kultúry neprišla nijaká odpoveď a ministerka Šimkovičová naďalej zostáva vo funkcii.

Ale už zajtra, v utorok 14. mája, budú poslankyne a poslanci rokovať o jej odvolaní. Príďte spolu s nami pred parlament vyjadriť, že dôvody na odvolanie ministerky rozhodne nepominuli, ale naopak pribúdajú - či už sú to politické personálne čistky v inštitúciách zriaďovaných MK SR, arogancia pri výkone moci, pokusy o cenzúru a zastrašovanie umelcov a umelkýň, či legislatívne zmeny predkladané neštandardnou formou poslaneckých návrhov. Na programe schôdze je tiež ďalší dôležitý zákon, a to novela zákona o FPU, prostredníctvom ktorej sa SNS snaží zrušiť rozhodovacie právomoci odborných komisií pri distribúcií verejných prostriedkov, a získať nad týmto mechanizmom politickú kontrolu.

Príďte spolu s nami zajtra ráno pred parlament vyjadriť, že odmietame byť ticho!

Protest sa uskutoční od 8.30 do 10.30 pred budovou NR SR.

So sebou si zoberte píšťalky, či iné zvuk-produkujúce nástroje a tiež reflexné vesty ako symbol toho, že politiky MK SR priamo ohrozujú pracujúcich v kultúre a umení.

Viac info o podujatí: https://www.facebook.com/events/825579562952804/

Ďakujeme a tešíme sa na stretnutie.
Koordinačný výbor výzvy


Ilona Németh

Tlačová správa k ukončeniu otvorenej výzvy na odstúpenie ministerky Šimkovičovej

2024-01-27 13:09:35

Otvorenú výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej sme zverejnili 17. januára a ukončili 26. januára 2024 krátko po 22:00.

Všetkým signatárom a signatárkam ďakujeme za masívnu podporu, ktorú sme v momente vyhlásenia výzvy neočakávali a ktorá neutíchla ani po pokusoch o zastrašenie a zavádzajúcich informáciách z rôznych zdrojov, vrátane Ministerstva kultúry SR.

Výzvu podpísalo viac ako 180 tisíc osôb (po uzavretí výzvy ešte môžu pribúdať jednotlivé podpisy signatárov a signatárok, ktorí výzvu podpísali ešte pred jej ukončením, avšak svoj email potvrdili až neskôr). Podpisy kontrolujeme a zverejníme výsledky, ako i nasledujúce kroky.

Teší nás najmä vlna spolupatričnosti a vôle organizovať sa naprieč širokým kultúrnym a umeleckým spektrom, ktoré táto iniciatíva urýchlila a zintenzívnila. Súčasne sme si vedomé, že otvorená výzva prekročila hranicu kultúrnej komunity a stala sa celospoločenskou odozvou na arogantný a nekompetentný výkon politickej moci. Otvorená výzva prepojila kultúrnych aktérov a aktérky zo všetkých regiónov Slovenska, zriaďované verejné inštitúcie aj organizácie nezriaďované verejnou správou, kultúrne centrá, predstaviteľov a predstaviteľky súčasných i tradičných umeleckých foriem, rôzne kultúrne združenia, platformy i jednotlivcov pôsobiacich v kultúre. Sformoval sa silný hlas, ktorý nebude možné ignorovať, ani umlčať. Práve takáto súdržnosť bude v nasledujúcich rokoch pre umenie a kultúru kľúčová.

Aj po ukončení podpisovej akcie sa k podpore výzvy naďalej pridávajú ďalšie inštitúcie a vyjadrujú jej podporu formou vlastných vyhlásení.

Keďže hlavné dôvody uvedené v otvorenej výzve stále pretrvávajú, znovu vyzývame pani Martinu Šimkovičovú, aby odstúpila z funkcie ministerky kultúry Slovenskej republiky.

Ďakujeme za podporu a pokračujeme v ďalších krokoch!


Koordinačný výbor otvorenej výzvyZdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.