Petícia Za klímu, za budúcnosť

Kontaktujte autora petície

Podpíšte novú petíciu - zápas pokračuje

2021-09-25 18:45:32

Dobrý deň.

Ďakujeme za to, že ste minulý rok podpísali petíciu Za klímu, za budúcnosť. Politici našu hlavnú požiadavku o vyhlásenie klimatickej núdze nevypočuli. 

Preto sme späť a žiadme ich o to opäť. Pridajte sa nám a podpíšte novú petíciu Klíma ťa potrebuje - podpístať ju môžete TU. 

V nej opäť žiadame politikov o to, čo nám nesplnili. Aby vyhlásili stav klimatickej núdze a pripravili Komplexný plán dosiahnutia uhlíkovej neutrality Slovenska. 

Pridajte sa opäť k nám. Viac informácia o našom snažení nájdete na www.klimatapotrebuje.sk 

Ďakujeme, že nás podporíte opäť. 

Tím Klíma ťa potrebuje


Tím Klíma ťa potrebuje

Parlament neprijal požiadavky petície, boj proti klimatickej kríze pokračuje

2021-03-31 13:26:49

Dobrý deň.

Parlament v uplynulých dňoch prerokoval petíciu Klíma ťa potrebuje, ktorú podpísali d
esaťtisíce z vás. Napriek tomu, že sme posledného viac ako pol roka rokovali, vyvíjali mediálny tlak a snažili sa vysvetľovať, prečo je boj proti klimatickej kríze dôležitý, musíme s ľútosťou konštatovať, že parlament požiadavky našej petície nevypočul.

Nie je však všetko negatívne. Za posledný pol rok sa téma klimatickej krízy aj vďaka vám stala dôležitou celospoločenskou témou a začali si ju uvedomovať aj politici a poslanci.

Výsledkom prerokovaného uznesenia je preto aj súbor odporúčaní pre vládu a ministerstvá v boji proti klimatickej kríze.
Chceme dôsledne sledovať, ako budú jednotlivé rezorty napĺňať odporúčania Národnej rady Slovenskej republiky a aktívne podnikať kroky, ktoré sú podľa svetových vedcov potrebné na to, aby sme predišli tragickým dopadom klimatickej zmeny. 

Začnite sledovať stránku Klíma ťa potrebuje na facebooku - kde budeme informovať o ďalších krokoch. 

Vnímame, že medzi poslancami NR SR sa našli takí, ktorí pochopili skutočný rozsah klimatickej krízy a nevyhnutnosť riešení a aj na pôde parlamentu sa zasadzovali o naplnenie požiadaviek petície. Aj vďaka ním sa vytvorila sa možnosť, aby sme najbližšie mesiace intenzívne diskutovali o tom, aké opatrenia sa budú realizovať.

Prekvapil nás zásadný odpor strany SaS voči riešeniam klimatickej krízy. Strana aktívne bránila naplneniu požiadaviek petície. Rovnako zásadnejší postoj sme čakali vo finálnej fáze aj od predstaviteľov Sme rodina, ale aj ďalších politických strán. My dnes skutočne nepotrebujeme marketingové gestá v podobe vysvietenia bratislavskeho hradu alebo siahodlhých tlačových konferencií či statusov. Potrebujeme razantné činy.

Zápas v snahe zastaviť klimatickú krízu na Slovensku aj vo svete prerokovaním petície nekončí. Od prvého momentu sme petíciu vnímali iba, ako jeden zo série krokov a nástrojov. Jej obrovská verejná podpora, ktorú žiaľ parlament pri svojom rozhodovaní nezohľadnil, dáva silný mandát všetkým odborníkom, vedkyniam aj mimovládnym aktivistom a aktivistkám, ktorí na Slovensku riešia klimatickú krízu. Za to patrí vďaka vám všetkým.

Zároveň si veľmi vážime odbornú aj ľudskú podporu mimovládnych organizácií CEEV Živica, Znepokojené matky, WWF Slovensko, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE, Slovenská klimatická iniciatíva, Nestrácajme čas!, Priatelia Zeme-CEPA, Greenpeace Slovensko,Extinction Rebellion Slovensko, platforma Cirkulárna Hub, CEE Bankwatch Network a platforma Budovy pre budúcnosť.

Chceme zdôrazniť, že akonáhle to pandemická situácia dovolí, budeme s
a spolu s nimi opäť vyvíjať všetky potrebné kroky, pokým zodpovední nezačnú konať v súlade s aktuálnymi záväzkami.

____ 
TU nájdete znenie prijatého uznesenia.

TU nájdete záznam hlasovania o pozmeňovacom návrhu poslankyne Vladimíry Marcinko a skupiny poslancov Za ľudí a OĽaNO, ktorí sa pokúsili navrhnuť vyhlásenie stavu klimatickej núdze. - Za hlasovali poslanci Za ľudí, veľká väčšina poslancov OĽaNO a viacerí nezaradení poslanci (Valášek, M. Kollár, predstavitelia Hlas-SD).

TU nájdete záznam hlasovania o predloženom uzenesení, ktoré napokon prijala Národná rada. 
____

Pokračujeme

#klíma ťa potrebuje

 


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

Klíma ťa potrebuje - Dosť bolo prázdnych sľubov

2021-03-15 20:12:12

Ahoj, dobrý deň.

Radi by sme Vám oznámili, že podľa všetkých dostupných informácií petíciu Klíma ťa potrebuje už v piatok 19. marca prerokuje Národná rada.

Práve v piatok 19. marca prebehne na celom svete Globálny klimatický štrajk s heslom - Dosť bolo prázdnych sľubov. 

Uplynulé týždne a mesiace sme sa snažili v rokovaniach s poslancami dosiahnuť presadenie čo najrazantnejšieho boja proti klimatickej zmene. Poslankyne a poslancov žiadame, aby vyhlásili stav klimatickej núdze, ale tiež, aby prijali súbor opatrení na boj proti klimatickej zmene.

Úprimne musíme povedať, že aj vzhľadom na súčasnú politickú situcáiu nevieme, ako sa piatkové prerokovanie petície skončí. Chceme však využiť zostávajúce dni, aby sme dali poslancom a politikom hlasom desaťtisícov ľudí vedieť, že nám na klíme záleží. Pridajte sa k nám. 

Už v utorok 16. marca - v deň, kedy sa začne marcová schôdza parlamentu - chceme odštartovať náš symbolický protest. O 10.00 zverejníme na našich instagramových profiloch odkaz pre politikov. Budeme radi, keď sa pripojíte a budete odkaz šíriť tiež - či už na facebooku, alebo na instagrame.

Text odkazu na instagram alebo facebook:

---
Ideme do finále. Už v piatok parlament prerokuje petíciu Klíma ťa potrebuje. Ešte stále však nie je jasné, či vypočujú našu žiadosť na vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Pošlime im spoločne odkaz, že nám na klíme záleží.

#klimatapotrebuje
----

+ fotografia

#klímaťapotrebuje_(2)2.jpg

Cez týždeň bude možné vďaka mimovládnym organizáciám poslať list poslankyniam a poslancom Národnej rady s výzvou, aby sa zasadili o čo najprísnejšiu ochranu klímy. O možnosti poslať poslancom mail s výzvou na záchranu klímy vás budeme informovať samostatnou správou.

Od utorka 16. marca do 19. marca sa môžete do nášho symbolického protestu zapojiť aj tým, že sa odfotíte s tabuľkou s nápisom #klimatapotrebuje, fotku zverejníte na svojich profiloch na sociálnych sieťach a označíte v nej svojich známych, aj politikov.

V piatok 19. marca bude prebiehať Globálny klimatický štrajk. Na Slovensku sa do neho môžete symbolicky zapojiť prostredníctvom tejto aktivity  kombinovanej online a verejnej akcie.

A napokon, 19. marca by mal parlament prerokovať petíciu Klíma ťa potrebuje. Veríme, že aj našim spoločným tlakom presvedčíme poslankyne a poslancov, aby sa zasadili o čo možno najväčšiu ochranu klímu a na Slovensku vyhlásili stav klimatickej núdze.

Ďakujeme Vám za pomoc a podporu.

Iniciacíva Klíma ťa potrebuje

#klimatapotrebuje


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

Výzva do akcie: Prišiel čas spojiť sily za 65% do roku 2030

2020-12-08 12:13:50

Dobrý deň, Aj keď ste možno zachytili najnovšie informácie o stave našej petície, ktorú ste svojim podpisom podporili Vy, ale aj ďalších viac ako 120 tisíc ľudí, radi by sme Vás informovali o tom, kde sa nachádzame v snahe o naplnenie našich požiadaviek. A opäť by sme vás chceli požiadať o vašu pomoc! 

Po tom, čo sa minulý utorok na zasadnutí Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie podarilo prijať uznesenie, ktorým výbor posunul petíciu na prerokovanie do pléna Národnej rady, sme sa pre krátkosť času rozhodli odložiť prerokovanie až na januárové zasadnutie parlamentu. Nakoľko sme od začiatku vedeli, že podľa petičného práva je parlament povinný petíciu len prerokovať, bez prijatia jej obsahu, začali sme intenzívne pracovať na príprave uznesenia, ktoré by odzrkadlovalo požiadavky petície a mohlo by byť predložené Národnej rade. 

Aj preto sa dnes nachádzame v situácií, kedy sa naša tretia požiadavka za ambicióznejší klimatické ciele Slovenska do roku 2030 stáva pre januárové rokovanie v pléne parlamentu bezpredmetná. Rozhodovať o znížení emisií CO2 do roku 2030 sa totiž bude na Summite EU, ktorý začína už vo štvrtok 10. decembra.

Petíciou žiadame poslancov a posnakyne Národnej rady Slovenskej republiky, aby zaviazala Vládu Slovenskej republiky presadiť na rokovaní Európskej rady znižovanie emisií CO2 do roku 2030 o 65% oproti roku 1990. Podľa väčšiny vedeckých záverov je 65% minimum na to, aby sme ako spoločnosť dokázali udržať globálnu teplotu pod kritickou hranicou 1,5°C. Dnes sa nachádzame na “najlepšie ceste” aby sme tento bod zlomu dosiahli niekedy medzi rokmi 2030 a 2050.

Už 10. decembra predstavitelia členských štátov EÚ rozhodnú na rokovaní Európskej rady o novom cieli znižovania emisií do roku 2030. Toto historické rozhodnutie o klimatickej kríze, udá smer na nasledujúce desaťročia a do veľkej miery rozhodne o tom, či sa nám klimatickú zmenu podarí zvládnuť. Preto je teraz potrebné, aby nás bolo počuť. Práve premiér Igor Matovič bude mať možnosť podporiť ambiciózne klimatické ciele, ktoré nám pred voľbami sľúbil spolu so stranami Sme rodina a Za ľudí sľubil.

Napriek naším snahám a podpore viac ako 120 tisíc obyvateľom a obyvateľom Slovenska však stále hrozí, že premiér v Bruseli nedodrží svoje predvolebné sľuby. Ešte stále však nie je koniec. Teraz je ten čas, kedy ešte každý z nás môže zabojovať!Vic krát sme už dokázali, že tlak verejnosti môže pohnúť mocnými a zmeniť veci k lepšiemu.

Pridajte sa k akcií Greenpeace Slovensko a dokážeme spolu premiérovi Matovičovi, že žiadame riešenie klimatickej krízy, pretože nám záleží na tom, v akej krajine budeme žiť a akú budúcnosť zanecháme nasledujúcim generáciam.  

Zaberie vám to len zopár úderov klávesnice a niekoľko klikov. List premiérovi nájdete tu: https://act.greenpeace.org/page/71623/action/1

Napíšte mu, aby urobil všetko, čo je v jeho silách a presadil 65% cieľ zníženia emisií. Napíšte mu, aby nám to nepokazil.  

Tím Klíma ťa potrebuje


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

KLÍMA ŤA POTREBUJE - POKRAČUJEME 

2020-11-26 18:21:13

Dobrý deň

Radi by sme vás informovali o stave petície Klíma ťa potrebuje. Aj keď sme poslednú dobu tichšie, nezaháľame. Usilovne pracujeme na tom, aby sa naše spoločné úsilie premenilo na skutočné opatrenia na riešenie klimatickej krízy na Slovensku. 

O PETÍCII SA BUDE ROKOVAŤ V PARLAMENTE

Petíciu sme ešte 22. októbra predložili Národnej ra;ade, ktorá uznala 122 788 podpisov. Keďže ste však ako podpis uvádzali e-mailovú adresu, a nie zaručený elektronický podpis, Národná rada rozhodla, že aj keď je petícia platná, nespĺňa automaticky podmienku na prerokovanie v pléne.

O možnosti tohto problému sme vedeli. Náš postup sme pred spustením petície konzultovali s niekoľkými odborníkmi, ktorí naznačovali, že by nemusel vzniknúť. Ešte nikdy sa totiž nevyzbieralo viac ako 100 000 podpisov elektronicky, nebolo jasné ako sa parlament rozhodne.Pre nás sa však nič nemení. Petíciou sa bude zaoberať Výbor pre životné prostredie a veríme, že nakoniec aj celý parlament. 

PODPORA PETÍCII

Hneď od predloženia petície sme začali intenzívne hovoriť so zástupcami politických strán. Najmä tých, ktoré prisľúbili väčšiu podporu pre klimatické ciele pred voľbami. Všetci deklarovali, že chcú o petícii hovoriť nielen na výbore ale aj na veľkom rokovaní Národnej rady. Preto veríme, že po prerokovaní na výbore v utorok 1. decembra bude následne prerokovaná všetkými poslancami. 

NAŠE POŽIADAVKY

Požiadavky o vyhlásení klimatickej núdze, plánu uhlíkovej neutrality do roku 2040 aj podporu európskym klimatickým cieľom až na úrovni 65 percent do roku 2030 sme premietli v spolupráci s právnikmi z VIA IURIS do návrhu uznesenia. Veríme, že práve o ňom sa bude v parlamente viesť otvorená demokratická diskusia. 

Musíme však byť pripravení aj na alternatívu, že poslanci sa nakoniec s našimi návrhmi nestotožnia - výrazne ich zmenia alebo úplne odmietnu. V posledných týždňoch a dňoch vyvíjame naozaj veľké úsilie, aby sa tak nestalo.

Ďakujeme za vašu podporu. Veríme, že v každej a každom z vás sa prebudila klimatická aktivistka či aktivista a keď príde ten čas, znovu spoločne ukážeme, že nám osud klímy nie je ľahostajný. UŽ ČOSKORO.

#klimatapotrebuje 


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

KLÍMA ŤA POTREBUJE, ODPOČÍTAVANIE ZAČALO

2020-10-18 15:51:43

Dobrý deň.

Už nás je 72 000, ale len teraz ideme do finále. Zostáva posledných 72 hodín na predloženie petície Klíma ťa potrebuje do Národnej rady v takom termíne, aby mala teoretickú šancu sa dostať na prerokovanie poslancami ešte v tomto roku.

Ak nepredložíme petíciu do štvrtka 22. októbra, budú sa ňou poslanci zaoberať až v budúcom roku. Predloženie petície ešte v tomto roku je dôležité, aby parlament mohol hovoriť aj o záväzku podporiť sprisnené európske ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Už v decembri by sa malo na summite v Bruseli definitívne rozhodnúť, ako výrazne bude chcieť Európska únia znižovať svoje emisie do roku 2030. Vedci odporúčajú 65 percentné zníženie emisií oproti roku 1990, Európsky parlament navrhuje 60 percentné. Napriek predvolebným sľubom sa v dokumentoch slovenskej vlády spomína absolútne nedostačujúcich 53 percent.

My chceme premiérovi vyslať jasný signál, že slovenská verejnosť si želá, aby podporil čo možné najambicióznejšie cele. 65 percentné zníženie emisií do roku 2030 je dôležité, aby Slovensko aj Európska únia ako celok dosiahli uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Len tento cieľ nám umožní udržať oteplenie čo najbližšie hranice 1,5 stupňa Celzia.

Preto chceme najbližšie dni vyvinúť veľké úsilie, aby sa nám podarilo vyzbierať dostatok podpisov na predloženie petície. Prosíme, pomôžte nám. 

Zdieľajte petíciu na svojich sociálnych sieťach, pošlite ju rodine, kamarátom či známym. Link na petíciu: www.peticie.com/za_klimu 

Každý jeden podpis je dôležitý, aby sme konečne klimatickú krízu začali riešiť na najvyšších úrovniach aj na Slovensku.

Ďakujeme

Tím Klíma ťa potrebuje


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

Klíma ťa potrebuje: Čas sa kráti

2020-10-07 10:53:43

Dobrý deň

Venujte nám pár minút.

Petícia Za klímu, za budúcnosť iniciatívy Klíma ťa potrebuje získala už viac ako 60 000 podpisov, za čo Vám veľmi ďakujeme. Aby sme ju mohli predložiť do Národnej rady SR, potrebujeme ďalších 40 000 podpisov. A čas sa kráti.

Už budúci týždeň sa uskutoční prvé rokovanie Rady Európskej únie, na ktorom sa bude hovoriť o sprísnení klimatických cieľov únie do roku 2030. Premiér Igor Matovič stále nepovedal, či Slovensko sprísnenie cieľov podporí.

Na to, aby sme dokázali ovplyvniť pozíciu Slovenska pri rokovaní o týchto cieľoch, ktorých schvaľovanie sa predpokladá v decembri, potrebujeme získať potrebných 100 000 hlasov čo najskôr. Ideálne do 20. októbra 2020.

Chceme Vás preto poprosiť o pomoc zo šírením petície. Informáciu o petícii môžete prostredníctvom linku zdieľať na facebooku, alebo ju môžete mailom poslať svojim kamarátom, rodine, známym či kolegom.

Link na petíciu: www.peticie.com/za_klimu
Link na web: www.klimatapotrebuje.sk 

Ak každý z nás dnes získa ešte jeden podpis, budeme mať dostatok podpisov, aby sa ňou museli politici vážne zaoberať.

Dnes sa na vládnej aj európskej úrovni prijímajú opatrenia, ktoré určia, ako bude vyzerať náš svet o desať alebo dvadsať rokov. Či budú mladí a naše deti žiť vo svete, ktorý sa bude podobať na ten náš, alebo bude zmietaní klimatickou zmenou a všetkými jej vážnymi následkami.

Ďakujeme, že ste v tom spolu s nami. Ukážme spolu, že nám na klíme záleží.

Klíma ťa potrebuje.


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub Filo

JE NÁS 40 000 A POTREBUJEME VAŠU POMOC

2020-09-27 12:34:48

Ahojte

Dokázali ste nemožné, za menej ako tri dni sme spoločne vyzbierali 40 000 podpisov.Ďakujeme za každý jeden hlas. Teraz je však čas sa ukázať, aká je naša skutočná sila, keď ide o záchranu klímy.

Venujte nám prosím pár minút. Venujte pár minút klíme.

Pod petíciou je dnes zozbieraných vyše 40 000 podpisov. Ak si každý jeden z nás, ktorí sme petíciu podpísali, otvorí svoj telefónny zoznam alebo zoznam priateľov na facebooku a presvedčí dvoch ľudí, ktorí petíciu ešte nepodpísali, bude nás 120 000.

Stačí naozaj niekoľko minút, dva telefonáty alebo správy, aby sme mohli dosiahnuť náš cieľ. A tým je ukázať politikom, ktorým sme prepožičali moc, že nám na klíme skutočne záleží.

Kampaň sme začali sloganom: Som klimatický aktivista. Práve teraz sa môže stať klimatickým aktivistom každý z vás.

ČO MOŽETE SPRAVIŤ OKREM OSLOVENIA DVOCH PRIATEĽOV?

AK SI ŠTUDENT - Určite máte triednu, krúžkovú, školskú fcb skupinu alebo fórum. Dajte vedieť svojim spolužiakom. Oslovte školu, aby podporila petíciu oficiálne a rozposlala link na petíciu všetkým svojim študentom.

AK PRACUJEŠ – Klimatická kríza sa dotkne všetkých, súkromného sektora nevynímajúc. Dajte vedieť svojim kolegom o petícii. Oslovte svojho zamestnávateľa, prípadne odbory vo vašej firme, aby rozposlali link na petíciu svojim zamestnancom a členom.

AK MÁŚ HOBBY – Ak máte radi šport, umenie, fotografie, alebo akékoľvek hobby určite ste zapojení v rôznych skupinách. Dajte jej členom vedieť o našej spoločnej petícii.

AK SI ČLENOM ORGANIZÁCIE – Dajte vedieť členom vašej organizácie o petícii. Oslovte vaše štruktúry, aby ste sa ako organizácia prihlásili k podpore petície.

AK POUŽÍVAŠ SOCIÁLNE SIETE – Zdieľajte nás, šírte naše príspevky a aktualizácie. Rozposielajte link petície cez insta, či FB.

Podpisom petície sme začali. Teraz klíma potrebuje naozaj každého z nás.

#klimatapotrebuje


Michal Sabo, Natália Pažická, Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Jakub Hrbáň, Jakub FiloZdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.