Petícia proti výstavbe obytného súboru „Martinské terasy“ a východného martinského okruhu

Kontaktujte autora petície

vec sa vyvíja I.

2019-05-10 19:07:15

Ahoj/dobrý večer všetkým

a veľká vďaka za podporu petície. Píár jej robí už aj pár novinárov, napr. tu https://myturiec.sme.sk/c/22116714/aktivisti-spisali-v-martine-peticiu-bojuju-za-kapustne-zahrady.html a tu https://myturiec.sme.sk/c/22115555/vyse-tristo-ludi-zo-severu-a-kosut-sa-podpisalo-pod-odvolanie-na-stavebny-urad-maju-obavy-z-upchatych-ciest.html.

Včera som na tie články reagoval mailom redaktorke, šéfredaktorke My Turčianskych novín a šéfredaktorke My. V rámci otvorenosti & transparentnosti (ale nie tej martinskej) vám ho sem pre info kopírujem:

Dobrý večer, p. Dudráková, p. Legerská a p. Paulovská,

vďaka za článok/články v My Turčianskych novinách o spornom developerskom projekte Martinské terasy. K článkom a ich kontextom si ale dovolím trochu otvorenej & kritickej spätnej väzby:

1. Hoci som Vás (p. Dudráková) mailom opakovane poprosil, aby ste v článku aspoň stručne spomenuli VŠETKY naše argumenty, min. 2 dôležité ste vynechali. Prvý - zásah do inundačného územia Sklabinského potoka a súvisiace riziká zaplavovania a podmáčania stavieb. Druhý a asi najpodstatnejší - to typické a chronicky neinformované/neodborné a predpojaté rozhodovanie martinských a mnohých iných úradov. Menovite OÚ-odboru starostlivosti o ŽP (pp. Matula, Mucha,,,), Správy NP Veľká Fatra (pp. Vantara, Súľovský,,,), MsÚ Martin (pp. Mráziková, Karasová,,,) a i. Práve ich nevyargumentované stanoviská s alibistickými "podmienkami" typu 10 m širokých nezastavaných "prieluk" medzi stavbami a cennými biotopmi, s ignorovaním prístupovej a stavebnej stopy, záplavových území a p. (viac v mojom odvolaní, čo som Vám posielal) už dlhodobo nemajú oporu vo vedeckých poznatkoch, nesledujú verejný záujem a práve títo byrokrati ("odborníci") takto už dlhodobo najviac poškodzujú a ničia naše najcennejšie prírodné hodnoty. Vedecky sme to len tu v Turci a Fatre preukázali na príklade už takmer vyhubenej ostrice Buxbaumovej (https://www.researchgate.net/publication/328802874_Buxbaum's_sedge_-_a_hot_candidate_for_extinction_in_Slovakia), silno zdegradovanej NPR Kláštorské lúky (https://www.researchgate.net/publication/331501626_Sucasny_stav_dedicstva_vyuzitia_zeme_a_manazment_cievnatych_rastlin_a_biotopov_na_uzemi_Narodnej_prirodnej_rezervacie_Klastorske_luky_Present_state_land-use_legacies_and_management_of_vascular_plants_), narušenej NPR Rojkovské rašelinisko a PR Močiar (https://www.researchgate.net/publication/270586658_Nicive_vplyvy_na_vegetaciu_PR_Rojkovske_raselinisko_PR_Mociar_a_severnych_strani_Kopy), investigatívci aj na silno ohrozenom tetrovovi hlucháňovi v NP Malá Fatra (https://www.aktuality.sk/clanok/642045/ziadali-zastavit-tazbu-okresny-urad-ich-ignoroval-takto-chranime-tetrova/) atď. Napriek týmto a mnohým ďalším dôkazom sa ani viac ako rok po Kuciakovi mnohé tzv. kritické, otvorené & transparentné médiá vrátane Vášho neprestávajú spolu s politikmi (p. primátor Danko) tváriť, že just títo byrokrati sú tí praví odborníci a just to ich rozhodovanie je to pravé orechové (pozrite napr. článoček R. K. "Rozhodnú odborníci" v tom istom čísle My TN). No preukázateľne nie sú a nie je. A žiaľ, že aj My TN aj takými článočkami pomáhajú píárovo obsluhovať ten čoraz "transparentnejší" oligarchický prepletenec biznisu, politiky, verejnej správy a justície na miestnej, regionálnej aj národnej úrovni.

2. Svoju trošku k tomu pridáva aj to tendenčné delenie na "aktivistov" a "odborníkov", ktoré v tých článkoch tiež máte. Pritom konkrétne kolegyňa RNDr. D. Bernátová, CSc. ani ja isto nie sme aktivisti, ale odborníci - vedci s PhD v biológii a s kvalifikačným stupňom IIa, čo nedosiahol žiadny z tamtých (aj) Vami vzývaných "odborníkov". Iste, my sme zas nedosiahli ich level v rozhodovaní typu "aby dobre bolo" ("našim" ľuďom) a stále tu otravujeme s akýmsi informovaným či na dôkazoch založeným rozhodovaním a tak.

3. Posledná jemná vec je delenie odporcov na tých cez dopravu & kvalitu bývania (v článku R. K. "Ľudia zo Severu majú obavy z upchávania ciest") a tých cez prírodu v článku p. Dudrákovej. Naša petícia však združuje jedných aj druhých (aj ďalších), dôraz na prírodné aj ľudské stránky problému kladieme +-rovnaký a my sami tieto stránky nijako neoddeľujeme. Vy v My TN vidím, že tak trochu áno. Verím, že nie v záujme toho známeho rímskeho "Divide et impera".

Ďakujem za pochopenie.

S nemartinsky transparentným pozdravom

Jano Topercer, Botanická záhrada UK Blatnica


Jano TopercerZdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...