Zákaz predaja tzv. zábavnej pyrotechniky (STOP petardám)

Kontaktujte autora petície

Šírenie petície na FB stránke

2018-01-07 13:24:49

Milí podporovatelia petície,

ďakujeme Vám za Vašu podporu. Počet podpisov sa blíži k 5 000. Na to, aby nás muselo prijať MH SR, však budeme potrebovať dosiahnuť 10 000 hlasov. Preto Vás chceme poprosiť, aby ste nám pomohli ďalej šíriť petíciu vo svojom okruhu.

Ak ste na facebooku, môžete šíriť odkaz na petíciu jednoducho tak, že budete zdielať (share) tento odkaz https://www.facebook.com/stoppetardam/posts/1680036432239991.

Aby ste zostali informovaní o najnovšom dianí a dozvedeli sa zaujímavosti, môžete nás tiež sledovať na našej facebookovej stránke STOP petardám

Ďakujeme, ceníme si veľmi Vašu pomoc, spoločne do dokážeme! :-)

E-mail: StopPetardam@gmail.com

https://www.facebook.com/stoppetardam/

 


STOP petardám

Petícia v papierovej forme

2017-01-04 11:09:49

Dobrý deň,

všetkým vďaka za podporu a pribúdajúce podpisy.

Mnohí píšete, že by ste chceli zbierať podpisy aj v papierovej forme, resp. poznáte ľudí, ktorí nemajú možnosť podpísať petíciu na intertete.

Nech sa páči, tu nájdete hárky na vytlačenie: https://drive.google.com/file/d/0B3Bk_Gd8cd-sbkh6Zi0tMlIwVjQ/view

Chcel by som Vás poprosiť, ak by to bolo možné, Vašich známych, či susedov, čo podpíšu petíciu v papierovej forme, uviesť potom aj v petícii online. Ak toho ale budete mať viacej, môžete to poslať na adresu uvedenú na hárku alebo pokiaľ možno naskenované na e-mailovú adresu StopPetardam@gmail.com.

 

Verím, že naša snaha prinesie skôr či neskôr výsledky. Už teraz sa o probléme dosť hovorí a ukazuje sa, že samotná regulácia používania (či už zákaz používania okrem Silvestra alebo celoročný zákaz) bez sprísnenia/zákazu predaja má iba obmedzený účinok.

Ako však ukazujú výsledky z Bratislavy, kde je už zábavná pyrotechnika vďaka našej inicitíve zakázaná celoročne, že tohtoročné petardové obdobie tam bolo kľudnejšie (odhliadnuc od samotného Silvestra). 

 

Chcem Vás zároveň poprosiť, aby ste šírili osvetu aj medzi ľuďmi vo svojom okolí, predovšetkým tými, ktorí holdujú tejto forme "zábavy", pokúsili sa im vysvetliť, že ich zábava spôsobuje utrpenie mnohým ľuďom (starším, chorým, citlivým osobám, budúcim mamičkám či malým detičkám) ale aj zvieratám (psy, mačky, vtáky, divá zver). Možno si to niektorí nabudúce rozmyslia.  

 

Ďakujem
Peter Kočvara,
Iniciatíva STOP petardám, StopPetardam@gmail.com, Facebook STOP petardám

---------------------------------------------------------


Ing. Peter Kočvara

Bratislava zakázala používanie zábavnej pyrotechinky F2 a F3!

2016-10-06 13:35:48

Už ste určite počuli o skvelej správe :-), že sa nám v Bratislave podarilo to, čomu málokto veril: skoro jednohlasne bol mestským zastupiteľstvom prijatý celoročný zákaz používania hlučnej zábavnej pyrotechniky F2 a F3 (hlučné petardy, ohňostroje-kompakty atď.), napriek tomu, že mesto navrhovalo výnimku na Silvestra.

Poďakovanie patrí predovšetkým mestskej poslankyni Soni Svoreňovej https://www.facebook.com/SonaZaVrakunu/, ktorá si osvojila náš pozmeňovací návrh a urobila všetko pre to, aby prešiel. Ďalej treba poďakovať najmä poslankyniam pani Ivete Plšekovej z Petržalky https://www.facebook.com/plsekova/, Kataríne Šimončičovej (Ružinov), Katarina Sliviakova Augustinic (Nové Mesto), Lucia Štasselová (Ružinov), Tomáš Korček (Nové Mesto), Radoslav Olekšák (Lamač), Martin Borguľa (Staré Mesto) a mnohým ďalším, či v neposlednom rade primátorovi Ivovi Nesrovnalovi, ktorého víziou je Bratislava ako lepšie miesto na život.

Podľa reakcií prijala verejnosť zákaz používania prevažne pozitívne. Najbližšie petardové obdobie by tak mohlo byť tichšie ako po ostatné roky. Vďaka dostatočnej medializácii si snáď aj veľa ľudí uvedomí, že svojou hlučnou zábavou môžu niekomu vadiť či dokonca ubližovať. A keď už naozaj musia pyrotechniku použiť, zvolia si menej hlučnú formu zábavy, prípadne sa poobhliadnu po možnostiach tichých ohňostrojov. Ak však bude chcieť niekto privítať Nový rok so zábavnou pyrotechnikou, zo strany mesta a mestskej polície to bude v tento deň pravdepodobne naďalej tolerované. Mimo Silvestra však za použitie hlučnej zábavnej pyrotechniky budú hroziť pokuty až do 500 eur. Naďalej sa však môžeme tešiť na oficiálne profesionálne ohňostroje na Silvestra či inokedy. Dúfam tiež, že aj ďalšie mestá a obce sa budú inšpirovať príkladom Bratislavy.

Už teraz je však isté, že bude potrebné riešiť nielen používanie, ale aj predaj hlučnej zábavnej pyrotechniky, predovšetkým petárd a malých ohňostrojových kompaktov. Petardy by sa tak nemuseli predávať vôbec, ako je tomu v množstve iných krajín, kompakty-ohňostroje by mohli byť menej hlučné. V rámci spoločenskej zodpovednosti by mohli predajcovia predávať zábavnú pyrotechniku nie už od začiatku decembra, ale až pár dní pred Silvestrom, výrobcovia a realizačné firmy by mohli zasa používať tichšie verzie zábavnej pyrotechniky.

https://www.facebook.com/1680005388909762/photos/a.1693775744199393.1073741828.1680005388909762/1785011405075826/?type=3&theater

Ďakujem
Peter Kočvara,
Iniciatíva STOP petardám,stoppetardam@gmail.com

Ing. Peter Kočvara

Príďte podporiť zákaz používania petárd v BA, zastupiteľstvo už tento štvrtok!

2016-09-26 08:40:08

 

Dobrý deň,
 
už tento štvrtok 29.9. bude bratislavské zastupiteľstvo schvalovať VZN o používaní zábavnej pyrotechniky a magistrát chce zakonzervovať doterajší stav, teda výnimku používania petárd a pod. na Silvestra.
 
Príďte preto prosím podporiť prijatie nášho pozmeňujúceho návrhu a pomôcť presvedčiť bratislavských poslancov, aby petardy a pod. zakázali používať celoročne.
 
Potrebujeme presvedčiť aj tých poslancov, pre ktorých je kompromisom výnimka na Silvestra, pretože počujú na jednej strane odporcov pyrotechniky žiadajúcich celoročný zákaz a na druhej strane pyrotechnické firmy, ktoré chcú dokonca zmierniť doterajší stav (!). Nemálo poslancov síce podporuje celoročný zákaz, ale potrebujeme urobiť maximum pre to, aby to aj prešlo.
 
 
https://www.facebook.com/events/1743791709171750/

 

 
Ďakujem
Peter Kočvara,
Iniciatíva STOP petardám,stoppetardam@gmail.com

 


Ing. Peter Kočvara

Občianske združenie STOP petardám - chcete pomôcť?

2016-03-24 13:59:13

 

Milí priatelia,  

 

uvažujem nad založením občianskeho združenia, aby sme mohli šíriť osvetu v oblasti zábavnej pyrotechniky. Existuje totiž stále veľa ľudí, ktorí ani len netušia, že zatiaľ čo oni sa dobre zabávajú, ostatní tým trpia :-(  

Ak by ste mali záujem podieľať sa, napíšte mi prosím na StopPetardam@gmail.com 

 

Ďalšie informácie nájdete na facebookovej stránke STOP petardám

 

Ďakujem a prajem veselú Veľkú noc!

Peter Kočvara


Peter Kočvara

Košičanky a Košičania!

2016-03-08 10:02:33

Košickí poslanci budú v pondelok 14. marca 2016 hlasovať o povolení zábavnej pyrotechniky na Silvestra. Napíšte prosím svojim voleným zástupcom, že si neželáte, aby bola zábavná pyrotechnika povolená ani na Silvestra. Text výzvy a kontakty na poslancov sú nižšie alebo na facebooku STOP petardám https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1700792023497765&id=1680005388909762

Podľa navrhovaného VZN o čistote a verejnom poriadku má byť zábavná pyrotechnika (petardy a súkromné ohňostroje) naďalej povolená 31. decembra od 15:00 hod. do 02:00 hod. 1. januára (http://www.kosice.sk/rokovanie_mz.php?id=146).

Zo skúseností pritom vieme, že sa to príliš nedodržiava a petardy sa ozývajú niekoľko týždňov pred a po Silvestri, dokonca počas Vianoc... Preto požadujme celoročný zákaz používania, okrem ohňostrojov organizovaných mestom.

 

 

Kontakty na poslancov: https://drive.google.com/open?id=0B3Bk_Gd8cd-scVpHcWpjOTllV3c

 

Text výzvy:  https://drive.google.com/open?id=0B3Bk_Gd8cd-senFlS01ZYl91Sms

Dobrý deň,  

obraciam sa na Vás ako na svojho voleného zástupcu, aby ste na X. zasadnutí mestského zastupiteľstva, plánovaného na dňa 14.3.2016, nehlasovali v bode č. 7 za Návrh na zmenu Všeobecne záväzného nariadenia mesta Košice č. 78 o čistote a verejnom poriadku v predkladanom znení, konkrétne za § 7 Obmedzenie používania pyrotechnických výrobkov odst. (2) a), podľa ktorého sa zákaz používania zábavnej pyrotechniky nemá vzťahovať na posledný a prvý deň roka.

Zákaz používania zábavnej pyrotechniky sa nevzťahoval na posledný a prvý deň roka už v rokoch 2004-2014, avšak nebolo to účinné, všelijaké petardy sa ozývajú každý rok niekoľko týždňov pred a po Silvestri, dokonca počas Vianoc...  

Na základe vyššie uvedeného preto žiadam, aby ste hlasovali za celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky, okrem ohňostrojov organizovaných mestom, teda za také VZN, v ktorom bude vypustený bod a) odst. (2) § 7:  

„§ 7 Obmedzenie používania pyrotechnických výrobkov (1) Používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3 a T1) sa na území mesta zakazuje. (2) Zákaz podľa odseku 1 sa nevzťahuje  

VYPUSTIŤ bod a):

a) na používanie pyrotechnických výrobkov počas doby od 15:00 hod. dňa 31. decembra kalendárneho roka do 02:00 hod. dňa 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka,  

b) na mesto počas podujatí a akcií, ktoré sú organizované mestom, alebo na ktorých sa mesto spolupodieľa,

c) na mestské časti počas podujatí a akcií, ktoré sú organizované mestskou časťou, alebo na ktorých sa mestská časť spolupodieľa.“    

---

Nekontrolované používanie tzv. zábavnej pyrotechniky (kategórie F2 a F3, tj. rôznych hlučných petárd, pirátov, delobuchov, rakiet a pod.).      

Hlavné negatívne dosahy tzv. zábavnej pyrotechniky:  

- hluk negatívne vplýva na psychický stav najmä chránených osôb (starších osôb, veľmi malé deti a citlivé osoby), ale obťažuje aj široké obyvateľstvo, dochádza k traumatickým stavom a zraneniam,  

- hluk spôsobuje utrpenie domácim zvieratám, vtákom a iným voľne žijúcim zvieratám; dochádza u nich tiež k otravám ťažkými kovmi kovy z ohňostrojov,  

- dochádza k znečisťovaniu životného prostredia (znečisťovanie ovzdušia, znečisťovanie okolia ťažkými kovmi z ohňostrojov

- najmä bárium a stroncium, ktoré sa dostávajú do vzdialenosti aj niekoľko sto metrov, znečisťovanie prostredia zvyškami pyrotechnických výrobkov),  

- dochádza k škodám na majetku, najmä vplyvom požiarov,  

- pri súčasnej bezpečnostnej situácii môže byť zábavná pyrotechnika zamieňaná s nebezpečenstvom teroristických útokov.  

 

Na základe skúseností z iných krajín sa ako jediné účinné riešenie tejto neakceptovateľnej situácie javí úplný zákaz používania a predaja zábavnej pyrotechniky (tým, ktorí nie sú odborne spôsobilé osoby s povolením banského úradu a samosprávy). Obdobnému problému čelia dlhodobo aj iné krajiny a prebieha tam diskusia na túto tému. Zákaz používania petárd a výrazné obmedzenia inej zábavnej pyrotechniky platí v Maďarsku (kde sa petardy nesmú používať a predávať vôbec), v množstve talianskych miest, Innsbrucku, Bruseli, Paríži atď. V Rakúsku pristúpili po predošlých neúčinných pokusoch regulácie k úplnému zákazu predaja petárd, rakiet a pod. (triedy F2 a F3, okrem petárd na báze čierneho prachu, ktoré sú výrazne tichšie) a používanie je tam nielen zakázané, ale dokonca trestné, a to pod hrozbou finančnej sankcie do 3600 eur, resp. až 3 týždňami odňatia slobody.  

Treba zvážiť, či má prednosť tzv. zábava a údajná tradícia (pred 1989 bola pritom zábavná pyrotechnika veľmi málo rozšírená a vecou podomáckej výroby, ďalej v minulosti bola nemysliteľná hlučná zabáva počas najväčších kresťanských sviatkov) pred ochranou obyvateľstva, majetku, zvierat a životného prostredia.  

S pozdravom


Ing. Peter Kočvara

Nová petícia za zákaz petárd v Bratislave!

2016-02-20 09:03:18

Milí obyvatelia Bratislavy,

 

v Bratislave sa pripravuje nové Všeobecné záväzné nariadenie o používaní zábavnej pyrotechniky. Podporte preto novú petíciu za zákaz petárd v Bratislave:

Zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Bratislave

 

 

Ďakujem, Peter Kočvara

StopPetardam@gmail.com  facebook STOP petardám

 

 


Ing. Peter Kočvara

Napíšte svojmu starostovi výzvu

2016-02-16 06:57:05

Milí priatelia petície a odporcovia petárd,

ďakujem vám všetkým za podporu! Petíciou sa náš dlhodobý boj s tzv. zábavnou pyrotechnikou len začal :-)

 

Napíšme teraz svojmu starostovi výzvu, aby riešil situáciu (e-mailom alebo listom). Text nájdete:

A. nižšie

B. na našej facebookovej stránke STOP petardám (pridajte si ju, ak chcete dostávať aktuálne informácie)

C. Výzva starostovi - zákaz zábavnej pyrotechniky.doc

 

Ak máte otázky, napíšte mi na StopPetardam@gmail.com

Ďakujem, Peter Kočvara

 

- Text výzvy (môžte ľubovoľne upraviť, ale nezabudnite upraviť oslovenie, či ide o starostu alebo starostku :-):

 

 

Vážený pán starosta / pani starostka,  

obraciam sa na Vás ako na svojho voleného zástupcu v mene množstva obyvateľov s problémom, ktorý každoročne obťažuje a trápi mňa a moje okolie. Ide o nekontrolované používanie tzv. zábavnej pyrotechniky (kategórie F2, tj. rôznych hlučných petárd, pirátov, delobuchov, svetlíc a pod.).  

Najväčším problémom je, že napriek čiastočnej regulácii používania jednotlivými samosprávami sa tieto predpisy dlhodobo nedodržiavajú, problematická je tiež ich kontrola. Zábavná pyrotechnika sa tak používa nielen na Silvestra a Nový rok, ale nekontrolovane niekoľko týždňov pred a po tomto dni, v ktorúkoľvek dennú i nočnú dobu, dokonca aj počas Vianočných sviatkov a to so vzrastajúcou intenzitou. Súkromné ohňostroje sa ozývajú aj kedykoľvek počas roka, bez príslušných povolení.  

Hlavné negatívne dosahy tzv. zábavnej pyrotechniky:  

- hluk negatívne vplýva na psychický stav najmä chránených osôb (starších osôb, veľmi malé deti a citlivé osoby), ale obťažuje aj široké obyvateľstvo, dochádza k traumatickým stavom a zraneniam,  

- hluk spôsobuje utrpenie domácim zvieratám, vtákom a iným voľne žijúcim zvieratám; dochádza u nich tiež k otravám ťažkými kovmi kovy z ohňostrojov,  

- dochádza k znečisťovaniu životného prostredia (znečisťovanie ovzdušia, znečisťovanie okolia ťažkými kovmi z ohňostrojov - najmä bárium a stroncium, ktoré sa dostávajú do vzdialenosti aj niekoľko sto metrov, znečisťovanie prostredia zvyškami pyrotechnických výrobkov),  

- dochádza k škodám na majetku, najmä vplyvom požiarov,  

- pri súčasnej bezpečnostnej situácii môže byť zábavná pyrotechnika zamieňaná s nebezpečenstvom teroristických útokov.  

Keďže sa intenzita používania zábavnej pyrotechniky za posledné roky dostala do neúnosného stavu, vyzývam vás, aby ste začali tento problém riešiť. Na základe skúseností z iných krajín sa ako jediné účinné riešenie tejto neakceptovateľnej situácie javí úplný zákaz používania a predaja zábavnej pyrotechniky (tým, ktorí nie sú odborne spôsobilé osoby s povolením banského úradu a samosprávy). Obdobnému problému čelia dlhodobo aj iné krajiny a prebieha tam diskusia na túto tému. Zákaz používania petárd a výrazné obmedzenia inej zábavnej pyrotechniky platí v Maďarsku, v množstve talianskych miest, Bruseli, Paríži atď. V Českej republike existujú pokusy samospráv obmedzovať používanie zábavnej pyrotechniky časovo a tiež lokalitou (v Prahe je vyčlenených nejakých 13 miest, kde je povolené používať zábavnú pyrotechniku), avšak s malými úspechmi. V susednom Rakúsku pristúpili po predošlých neúčinných pokusoch obmedzovania k radikálnemu kroku, v roku 2013 k úplnému zákazu predaja tzv. pirátov (triedy F2) a od 6.1.2016 sú ich držba, používanie a predaj nielen zakázané, ale dokonca trestné, a to pod hrozbou finančnej sankcie do 3600 eur, resp. až 3 týždňami odňatia slobody.  

Treba zvážiť, či má prednosť tzv. zábava a údajná tradícia (pred 1989 bola pritom zábavná pyrotechnika veľmi málo rozšírená a vecou podomáckej výroby, ďalej v minulosti bola nemysliteľná hlučná zabáva počas najväčších kresťanských sviatkov) pred ochranou obyvateľstva, majetku, zvierat a životného prostredia.  

Preto Vás žiadam, aby ste aktívne riešili tento problém nielen na miestnej úrovni prijatím účinného všeobecne záväzného nariadenia, ale najmä systémovo na celoštátnej úrovni (prostredníctvom ZMOS-u), keďže ide o celoslovenský problém a treba ho konečne začať uspokojivo riešiť.  

S pozdravom


Ing. Peter KočvaraZdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.