Petícia za zrušenie tvrdého y

Quoted post

Ondrej

#14 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-07-09 02:58

#13: Ipsilon - Re: Re: Re: Re: Re:  

 S odstupom času keď tak pozerám a čítam ako zúrivo sa snažíš písať tak ako hovoríš, prečo nejdeš do krajiny kde tak robia? Hmmm, ale kam? Anglofónne krajiny? Alebo frankofónne? Alebo niektorá krajina kde dorozumievacím jazykom je nemčina, španielčina a či portugalčina? Ani v jednom jazyku sa nepíše tak ako sa vyslovuje.  Hľadaj, možno najdeš....

Replies


Hosť

#15 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-07-09 08:45:13

#14: Ondrej - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Slováci na rozďiel od ostatních "ARTIKULUJÚ". To znamená, že vislovujú jednotlivé fonémi veľmi zreťeľne! Áno máme aj spodobovaňie na ktoré existuje pár jednoduchích praviďiel. Ale určiťe ňemáme zemiak v ústach... napríklad: pre mňa je najzrozumiťelňejšia angličťina od ňemca! To preto že ňemec sa snaží slová vislovovať čo najviac tak ako sa píšu = abi mu bolo rozumieť. Ale originál angličan, čím viac má zemiakov v hrdle, tím je viac anglickí. Ti sa stále staráš len o to ako to čo si napísal vipadá, teda o formu, ale v podstaťe ťi je obsah ukradnutí. Čo je smutné! Ja sa snažím dať vačší dôraz na obsah! Najviac smutné je, že čítať sa naučíš už v prvej trieďe základnej školi! Ale písať sa učíš štvrť storočie... Je to smutné! Takto plitvať zdrojmi na ňezmisli bez ktorích sa dá žiť! A na miesto ňich bi sme sa mohli naučiť ňiečo iné... Život je príliš krátki na takéto hlúposťi! Ako je "tvrdé i"! Už len tá irónia keď napíšem "tvrdé i" bez tvrdého i aj bez ipsilonu!
Poukazovať neustále na iné národi ako oňi píšu.. aké majú pravidlá... to je ako kebi som pravopis prirovnal k zdravoveďe...
Ak bi som plošňe navrhol a požadoval viac higieni pre slovákov. Tak hňeď bi sa všetci ozívali: "Pozri sa na cigánov v akej špiňe žijú a akí sú zdraví." Darmo bi som argumentovalm, že zvíšeňím higieni klesňe chorobnosť.. napríklad žltačka... Rovnako ako argumentujem pri pravopise, že bi sa zjednodušíl, klesli bi nákladi na školstvo, ušetril bi sa čas na dôkladnejšie štúdium podstatňejších vecí...
Ľudia sa prosťe boja zmien! Na kohokoľvek ukážem, a poviem mu poď sadňeme si do raketi a navšťívime mesiac, tak sa buďe báť! A ňikam ňepuojďe! Ale kebi sa bežňe cestovalo do iních galaxí tak bi s tím ňemal problém! Ba naopak, každí bi chodil na dovolenku na mesiac, alebo na mars.. veď bi to bolo samozrejmé! A kebi som mu to chcel zakázať! Tak bi si zase mislel že som blázon... Rovnako ako kebi sa ňikdi tvrdé i ňepísalo, a teraz bi som ho chcel zaviesť...
Lebo veď ako bi to vipadalo?!?!? Riba s "mekím y"....
Čím viac sa v danom jaziku píše tak ako sa vislovuje, tím je jednodušší!
Prečo máš stále potrebu ňiečo komplikovať?
Už si skúšal používať rímske čislice na všetko? Veď keď nečhceš zmenu tak sa vráť k tomu čo bolo kedisi.. Skús potom s tím rímskimi čislicami aj poćítať! Veď oňi aňi len ďeliť ňeveďeli! Potrebovali na to tabuľki!
Dám obe Ladvini za ňejakú víhodu ktorú prináša "tvrdé i"!
Ale rozlišovaňie víznamu slov na záklaďe tohto písmena ňeberiem! Pretože je to diskriminácia slov, ktoré žiadne i ňeobsahujú! Ak na tejto víhoďe trváš, tak požadujem o zmenu v pravopise tak, abi sa rozlišovali všetki slová! Aj tie ktoré žiadne i ňeobsahujú!
...Smutno mi je na duši.... Dá sa žiť bez tvrdého i.. Dá.. Tak prečo chceš mrhať mladím životom na trápeňie sa s pravidlami, ktoré vlastňe ňikto nepotrebuje! Dokonca veľmi dobre chápeš o čom tu píšem! Napriek tomu že žiadne i ňepoužívam! Ňebolo bi efektívnejšie načiť sa v škole viac o živoťe ako takom, ňež maturovať nad rodnou rečou?!? Naučiť sa viac o technológiach dňeška... No áno problém je v tom, že hlúpim sa ľahko vládňe! Tak radšej ňech da naše vlastné ďecká učia čo najmeňej... Veď väčšina slovákov si aj tak mislí, že hajskúl je visoká škola... Tam sa chceme dostať? Abi hajskúl bola len pre privilegovaních? Veď podľa teba som sa ja ňenaučil napriek tomu, že mám maturitu aňi len písať.... A to len preto, že z písaňia musíme robiť VEDU! A pritom je to len ASTROLÓGIA.. Cucaňie si vibraních slov z prsta... Prehlasovaňie slov, ktoré ma mama naučila za cudzie, len preto abi to astrológom (jazikoPaVedcom) vihovovalo do praviďiel pravopisu...
Ako bi asi vizerala matamatika, kebi sme sa rovnako dlho ako sa učíme tvrdé i, učili zapisovať konkrétni počet, teda hodnotu na číslo!?! Veď bi sme sa vlastňe aňi ňič iného ňenaučili...
Ako sa vôbec slovenskí jazikoVeďec môže nazívať vedcom?!? Veď veda sa snaží všetko visvetliť, zjednodušiť, nájsť teóriu všetkého.. Len títo PaVedci všetko komplikujú! zozložiťujú! Volám, kričím: "Zjednodušme pravopis!
Študuj vedu, ňie astrológiu! Písmo je brána k vedomosťiam! Písmo ňie je veda! Písmo je nástroj na záznam informácií z našich slov a mišlienok, a následňe je toto písmo zdrojom slov a mišlienok.. Písmo je to sluha čo nás má urobiť lepšími! Písmo ňie je to otrokár, ktorí nás má zotročovať svojimi pravidlami!"