Petícia proti vládnej Stratégii ľudských práv

beautiful

/ #791

2015-08-20 10:24

Chlapec, ktorý nedostane od otca nič z toho, čo som písala 27.6.2015, nielenže si s ním nevybuduje vzťah, ale bude mať problémy s vlastnou sebadôverou a identitou. V horšom prípade vedie porovnávanie a konfrontácia s otcom k oveľa tragickejšiemu rozhodnutiu, ktoré urobí chlapca nešťastným na dlhé roky:

Môj otec je mužom. Ja som chlapec, teda raz budem mužom. Ale to, čo môj otec ako muž predstavuje, sa mi vôbec nepáči. Je hrubý, tvrdý, necitlivý, neberie ohľad, zraňuje, zneužíva svoju silu atď. Ak TOTO ZNAMENÁ BYŤ MUŽOM, TAK JA NECHCEM BYŤ MUŽOM. Nechcem byť ako otec. Ďakujem, neprosím. Nezapadám do takejto predstavy muža. Nechcem sa biť s chlapcami, nechcem kričať, strkať sa, nechcem byť bezohľadný a ukazovať iným svoju silu, lebo ju nemám. To všetko mi je cudzie. Som citlivý, páčia sa mi veci, z ktorých sa chlapci smejú. To všetko hovorí, že ja nie som chlapec, nie som muž. Som skôr ako mama, chcem byť ako ona, chcem byť ako dievčatá, lebo tie sú jemnejšie a citlivejšie, tak ako ja. Chlapci a muži ma neprijali a kontakt s nimi ma zraňuje, lebo stále poukazuje na to, čím nie som a ani nikdy nebudem... 

Tento záver je ale strašný omyl. Pokrivený obraz muža/otca v konkrétnom vzore z najbližšieho okolia vedie u chlapca k zásadnému omylu o tom, čo znamená byť mužom. Lebo sila muža nespočíva tak v jeho fyzickej sile, ako v morálnej. Čo z toho, že má muž fyzickú silu, ale morálne je slaboch?

 

PRAVÝ A SKUTOČNÝ MUŽ je:

- čestný, verný, spravodlivý a pravdivý

- silný a odvážny, je si vedomý svojej sily (fyzickej a morálnej), ale nezneužíva ju, nebojí sa použiť ju pre dobrú vec, je bojovníkom za dobro, vie sa zapáliť za dobrú vec, nevzdáva sa

- nie je sebecký a egoistický, s tým, čo má, sa vie podeliť (skúsenosti, vedomosti, ale aj materiálne veci), učí, vysvetľuje, dáva príklad, je trpezlivý

- jeho slovo platí, neklame, plní sľuby, je oporou, dá sa na neho spoľahnúť, je záchranou v problémoch

- je starostlivý otec svojej rodiny, bráni svoju rodinu, k manželke a deťom je milujúci, milosrdný, štedrý, nedrží si odstup, vie sa obetovať

- je ochranca, ochraňuje slabších, pomáha druhým a zastane sa slabších, je všímavý k potrebám iných

- je súcitný, nevysmieva sa zo slabších, nebuduje svoje ego na úkor iných, vie ustúpiť, aby zažiaril niekto iný, nepodceňuje iných, naopak povzbudzuje a dodáva odvahu a nádej, 

- vie plakať a prejaviť city a nehanbí sa za to, vie byť láskavý a nežný a nepovažuje to za slabosť

- nie je strohý, rozumie vtipu, vie si robiť žarty aj sám so seba, neberie sa príliš vážne, nenamýšľa si o sebe

- muž nemusí byť len kovboj, vojak, drevorubač atď, ale kľudne aj filozof, básnik, maliar, tanečník, bez toho, aby ho iní podozrievali, že je gay ..

 

Takýto muž je skutočným požehnaním pre ženy, deti, spoločnosť, národy a celý svet. Byť takýmto mužom je výsadou a vznešeným poslaním, jeho úloha je nezastupiteľná. Ak by bolo viac takýchto mužov, nebol by svet lepší?