Sme proti zákazu predaja v nedeľu

WhatsApp_Image_2023-02-06_at_11.50_.48_.jpeg

My, podpísané občianky a občania, vyzývame poslancov NR SR, aby na základe nižšie uvedených argumentov nepodporili návrh zákona, ktorého prijatím by bol štátom zakázaný predaj v nedeľu. Ide o návrh zákona skupiny poslancov, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce.

Prijatie tohto návrhu zákona by malo viacero negatívnych efektov na spoločnosť, ekonomiku a slobodu jednotlivca:

- Tento návrh je neprijateľný zásah do slobody jednotlivca.

- Zásadne sa obmedzí sloboda podnikania, zamestnanci prídu o možnosť privyrobiť si príplatkami za prácu v nedeľu a spotrebitelia prídu o možnosť v nedeľu nakúpiť.

- O prácu môže prísť až 1 700 zamestnancov. Spôsobilo by to ďalšie zvýšenie nezamestnanosti najmä v ekonomicky slabších regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.

- Týmto zákazom budú silno obmedzené aj možnosti približne desiatok tisíc vysokoškolských študentov, ktorí si popri škole privyrábajú najmä počas víkendov, odľahčujú tak rodinné rozpočty.

- Na pracovné miesta v obchodoch sú priamo naviazané aj ďalšie u dodávateľov či odberateľov.

- V pohraničných oblastiach by prišlo k cezhraničným nákupom, čo by priamo pripravilo slovenských obchodníkov o príjmy a štátnu kasu rovnako o nemalé príjmy.

- Spotrebitelia by boli navyše nútení v nedeľu voliť drahšie alternatívy nákupu potravín - na benzínových čerpacích staniciach, v reštauráciách alebo z donášky.

- Zákon nereflektuje ani na špecifiká v turistických oblastiach, kde nezmyselne zatvára nielen potraviny, ale napr. aj obchody s lyžami.

- Výpadkom zamestnanosti a predaja by štát prišiel o desiatky miliónov eur na daniach a odvodoch.

- Nikto z predkladateľov do tejto chvíle neuviedol zdroj prieskumu a dát, ktorými argumentujú a preto ich považujeme za neseriózne.

- Neexistujú žiadne dôkazy, že by nedeľný zákaz predaja mal akýkoľvek pozitívny efekt na spoločnosť či jednotlivcov.

- Naopak, aj z rozpravy je zjavné, že ide o ideologický návrh motivovaný vierou predkladateľov a je teda v rozpore s duchom Ústavy SR, ktorá hovorí, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

V nezmyselnej honbe niektorých poslancov za potrestaním nadnárodných sietí by bol výsledkom schválenia tohto zákona presný opak. Obchodné reťazce by prepustili nemalú časť svojich zamestnancov, znížili by svoje výdavky, pričom by ich tržby poklesli len minimálne.

Z týchto a ďalších dôvodov vyzývame poslancov NR SR, aby nepodporili návrh zákona, ktorým zakážu nedeľný predaj.


Sloboda a Solidarita    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Sloboda a Solidarita bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše telefónne číslo nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...