Slováci sa pridávajú k Spoločnému vyhlásenie o presunoch balistických rakiet medzi KĽDR a Ruskom

My dolupodpísaní občania Slovenskej republiky

čo najdôraznejšie odsudzujeme vývoz balistických rakiet z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a obstarávanie balistických rakiet KĽDR Ruskom, ako aj ruské použitie týchto rakiet proti Ukrajine 30. decembra 2023 a 2. januára 2024. Presun tieto zbrane zvyšujú utrpenie ukrajinského ľudu, podporujú ruskú útočnú vojnu a podkopávajú globálny režim nešírenia zbraní. Ruské použitie balistických rakiet KĽDR na Ukrajine tiež poskytuje KĽDR cenné technické a vojenské poznatky. Sme hlboko znepokojení bezpečnostnými dôsledkami, ktoré má táto spolupráca v Európe, na Kórejskom polostrove, v indicko-pacifickom regióne a na celom svete.

My, občania Slovenska stojíme spolu v rozhodnom odpore voči transferom zbraní medzi KĽDR a Ruskom. Prevoz balistických rakiet spolu s akýmikoľvek inými zbraňami a súvisiacim materiálom z KĽDR do Ruska zjavne porušuje viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) – konkrétne rezolúciu 1718 (2006), rezolúciu 1874 (2009) a rezolúciu 2270 ( 2016) – ktoré podporovalo samotné Rusko. Pozorne sledujeme, čo Rusko poskytuje KĽDR výmenou za tieto vývozy zbraní. Vyzývame KĽDR a Rusko, aby dodržiavali príslušné rezolúcie BR OSN a okamžite zastavili všetky aktivity, ktoré ich porušujú.

Vyzývame vládu Slovenskej republiky a všetky členské štáty OSN, vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, aby sa k nám pripojili v odsúdení Ruska a hrubého porušovania rezolúcie BR OSN zo strany KĽDR. Zatiaľ čo Rusko spúšťa vlny rakiet a bezpilotných lietadiel proti ukrajinskému ľudu, budeme aj naďalej spoločne podporovať Ukrajinu. Ďalej vyzývame KĽDR, aby reagovala na početné a skutočné ponuky na návrat k diplomacii, ktorá je jedinou cestou k trvalému mieru na Kórejskom polostrove.

Iniciátori petície:

Lucia Štasselová, Mier Ukrajine

Viera Dubačová, Mier Ukrajine

Majo Kulich, Mier Ukrajine

Rastislav Kalnovič, Mier Ukrajine 

Zuzana Izsakova, Mier Ukrajine

Lucia Kuzminová Rosáková, Mier Ukrajine

Andrea Cocerová, Mier Ukrajine


Lucia Štasselová    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Lucia Štasselová na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...