Otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi apelujúci na zodpovedné uplatňovanie moci a kultivovanú komunikáciu

Vážený pán premiér Igor Matovič,  

obraciame sa k Vám v pevnej viere, že nasledujúci otvorený list pochopíte správne. Nie je dôležité, či sme Vás volili alebo voliť budeme, ale ak sa aspoň zamyslíte nad tým, ako Vás vidíme my, naše spoločné šance na perspektívnu budúcnosť jednoznačne vzrastú. Ste premiérom v neobyčajne ťažkých časoch. Sú veci, na ktoré máte talent a zdá sa, že zásadné postoje, také zriedkavé vo vrcholovej politike na Slovensku, sú pevnou súčasťou Vašej hodnotovej výbavy. Za to si Vás primerane vážime.

No je tu aj niekoľko hlbokých problémov spojených so štýlom vládnutia, aký uplatňujete. Každý z nás vie, že je dôležité nielen to, čo robíme, ale aj to, ako to robíme. Tu Vám musíme otvorene a nahlas povedať, že to, ako zdôrazňujete, že Vám osobne záleží na každom jednom živote, zvládnutiu pandémie nepomáha. Už len týmto tvrdením staviate všetkých ostatných do pozície, že im na životoch blížnych záleží menej a teda nie dosť. Opakované zdôrazňovanie tohto Vášho postoja, ktorý mimovoľne vyvoláva pocit, že ním prekrývate chýbajúce argumenty, sa tak nechtiac podobá na konanie človeka, ktorý sa rád vystatuje svojou nábožnosťou či počestnosťou.

Vaše spontánne a verbálne vynaliezavé reakcie na konanie partnerov, názorových protivníkov, či dokonca odborníkov, ktorí nehovoria to, čo je v súlade s vašou osobnou predstavou majú síce v sebe punc autentickosti, no to je len jeden z predpokladov potrebných na zvládnutie ťažkých situácií. Navyše stále platí, že kto seje vietor, skôr či neskôr zožne búrku. Mohli by sme tu dlho citovať autority, skúsenosti a štatistiky preverené vekmi, no na to nemáme čas. Veríme, že chápete, o čo nám ide – vodcu robia zmysluplné činy, nie prázdne slová, ktoré je potrebné potichu nechať odznieť do stratena alebo nebodaj odvolávať. Skutočný líder nepodlieha pokušeniu prípadný nedostatok odbornosti nahrádzať autoritatívnymi riešeniami, či nebodaj postihom tých, ktorí mu oponujú. Veríme, že viete aj počúvať a že keď už počúvate, tak aj počujete. Inak by sme Vám nepísali.

Mnohí z nás, podpísaných pod tento otvorený list, sami vedú, či viedli desiatky a stovky ľudí, ktorí čakali a čakajú na naše pokyny. Vieme, že na to, aby sa lídrove predstavy mohli realizovať, jeho pokyny musia byť jasné a presné. Musia sa opierať o uveriteľnú argumentáciu a ich nositeľ nesmie pútať viac pozornosti než obsahová stránka prinášanej informácie. Prepáčte, ale to isté potrebujeme od Vás, premiéra Slovenskej republiky. A pokiaľ ide o emócie, provokácie, či to, čo Vy nazývate podrazmi – skutočného lídra pri ich zvládaní ctí iba vysoká miera zdržanlivosti a trpezlivosti. Prajeme Vám, aby ste tieto cnosti v sebe našli.

Ste v pozícii šéfa exekutívy. Pokiaľ ide o zvládanie krízových situácií, nikto v našej krajine nemá väčšie právomoci ako práve Vy. Veľmi pekne Vás preto prosíme, aby ste svoje kompetencie a politickú moc používali striedmo a uvážlivo. Ak sa Vám to podarí, môžete rátať s našou pomocou a podporou naprieč názorovým spektrom. Ešte nie je neskoro, lebo hoci je hodne po dvanástej, aj neskoro je oveľa lepšie, než nikdy.  

Silvester Lavrík (prozaik, režisér)
Boris Lenko (hudobník, pedagóg)
Jozef Lupták (hudobník, pedagóg)
Daniela Kapitáňová (prozaička)
Roman Polák (divadelný režisér)
Nataša Holinová (publicistka, redaktorka)
Simona Fochlerová (editorka, kultúrna manažérka)
Dado Nagy (literárny publicista)
Peter Pavlac (dramatik, dramaturg, pedagóg)
Ondro Spišák (divadelný režisér)
Daniel Matej (hudobný skladateľ, pedagóg)
Belo Felix (hudobný skladateľ, pedagóg) 
Fero Jablonský (ilustrátor, grafik)
Lukáš Latinák (herec)
Andrea Karnasová (herečka)
Eva Štofčíková (divadelníčka)
Anton Čierny (výtvarník, pedagóg)
Ivana Bartovičová (učiteľka)
Ľubomír Lintner (publicista)
Helena Krausová (produkčná)
Daniela Muranová (fotografka, pedagogička)
Lucia Bieliková (choreografka, pedagogička)
Jozef Krasula (režisér, galerista)
Jana Vargová (novinárka, manažérka)
Peter Borszék (novinár, pedagóg)
Július Stupka (kňaz)
Alena Bieliková (dôchodkyňa)

 


Silvester Lavrík    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom splnomocňujem Silvester Lavrík na odovzdanie môjho podpisu osobám oprávneným konať v tejto veci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...