Otvorený list predsedovi NRSR Petrovi Pellegrinimu a premiérovi Robertovi Ficovi

 Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini, vážený pán premiér Robert Fico,              

  my, študentstvo Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Vás vyzývame k verejnému ospravedlneniu a prehodnoteniu Vašej rétoriky a postoja voči žurnalistom a žurnalistkám. Pociťujeme vzrastajúcu nenávisť a tendenčné útoky voči vybraným médiám, ktoré ste Vy osobne, pán premiér, otvorene nazvali nepriateľskými.

  Radi by sme Vám pripomenuli, že ako predstavitelia a predstaviteľky vlády ste na Úrade vlády Slovenskej republiky hostia, zatiaľ čo médiá tam majú svoje legitímne miesto. Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Úlohou médií je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov a Sloveniek.

  Zároveň by sme chceli zdôrazniť, že svojím konaním obmedzujete právo na informácie podľa §7 zákona o vydavateľoch publikácií, podľa ktorého „orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie a právnické osoby zriadené zákonom sú povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu a tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti s cieľom pravdivo, včas a všestranne informovať verejnosť“.

    Dovoľte nám upozorniť Vás, pán premiér, aj na Vaše vyjadrenie vo videu na sociálnej sieti z dňa 12. novembra 2023, v ktorom spomínate pokyny pre poslancov strany SMER - SD o financovaní vybraných médií. Je neetické, aby verejný činiteľ zneužil nástroje financovania proti konkrétnym subjektom. Išlo by o neférové a netransparentné správanie, účelovo zamerané proti médiám, ktoré sú pre Vás nepohodlné.              

   Rovnako vyjadrujeme rázny nesúhlas s rozhodnutím predsedu parlamentu Petra Pellegriniho obmedziť médiám vyhotovovanie záznamov v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky mimo tlačového centra a parlamentnej knižnice. Novinári a novinárky nezodpovedajú za konflikt medzi predsedom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom strany SMER - SD  Jánom Mažgútom, čo dokazuje aj videozáznam. Sme toho názoru, že politickú kultúru do parlamentu nie je možné vrátiť zavedením obmedzení pre médiá, ale vytvorením následkov pre politických predstaviteľov a politické predstaviteľky, ktorí ju svojím konaním narúšajú.

  Neoprávnené prenášanie viny nemôže zostať nepovšimnuté. Tak, ako nikdy predtým, ani teraz nebudeme nečinní. Nezabúdame na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z roku 2018, ktorá mala dosah nielen na Slovensko, ale aj na celý svet. Táto tragická udalosť nebola len o smrti dvoch mladých ľudí, ale odkryla korupčné kauzy a chýbajúce princípy slobody médií. Ján svoju prácu zasvätil boju proti zločinu a zneužívaniu moci. Zo Slovenska sa snažil urobiť lepšie miesto a doplatil na to životom. Je nepredstaviteľné, aby sme aj naďalej z úst politikov a političiek počúvali urážky a aby ste nás v práci nielen obmedzovali, ale nám osočovaním kreslili terče na chrbty. Naším poslaním je informovať verejnosť a tento cieľ by nemal byť v žiadnom prípade sprevádzaný dehonestáciou a strachom o život.

  Nazývate nás nepriateľmi, komediantmi, prostitútkami či diletantmi. Pretrvávajúca nízka dôvera slovenskej verejnosti voči médiám reflektuje aj politickú situáciu v našej krajine. Je okrem iného aj výsledkom používania ostrého a vulgárneho slovníka politickej obce.     

    Novinári a novinárky sa usilujú o ochranu demokracie a o to, aby korupcia a autokratický režim neovládli našu krajinu. Zažili sme obdobie totality, keď boli médiá len propagandistickými tribúnami vládnej strany. Oslobodenie od bývalého režimu vyštrngali naši rodičia v novembri 1989 počas udalostí, ktoré si v týchto dňoch pripomíname. Aj dekádu po nástupe demokracie, v ére mečiarizmu, nebolo médiám naplno umožnené vykonávať svoju informačnú a kontrolnú funkciu. Cesta späť nepríde zo dňa na deň, prichádza pomaly, postupnými reštrikciami voči našej práci. Je dôležité uvedomiť si, že demokracia je postavená na pilieroch, medzi ktorými je aj sloboda tlače. Útoky na novinársku obec, opovrhovanie jej prácou a znevažovanie úlohy médií v našej spoločnosti sú útokom na samotný základ demokracie.

Dôrazne preto žiadame Vás, pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini a pán premiér Robert Fico, aby ste: 

1. umožnili všetkým akreditovaným médiám vykonávať slobodne svoju činnosť v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky tak, ako tomu bolo doteraz a umožnili vstup do priestorov Úradu vlády Slovenskej republiky a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov a poslankýň, na ktoré budú prizvané aj iné médiá,

2. sa ospravedlnili za útoky voči žurnalistom a žurnalistkám z predošlých rokov, ale aj z posledných dní,

3. prehodnotili svoju rétoriku voči médiám a uvedomili si vážne dôsledky Vašich slovných útokov a

4. prijímali na úrovni vlády a Národnej rady Slovenskej republiky transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií, ktoré nepovedú k ich umlčiavaniu, ale budú poskytovať priestor na zveľaďovanie slovenskej žurnalistiky a slobody slova v krajine.  

  Vyzývame Vás, aby ste prehodnotili Váš postoj voči médiám a žiadame Vás o prijatie našich požiadaviek. Novinári a novinárky si zaslúžia podporu a rešpekt, nie zastrašovanie a útoky. Naopak, je to Vaše konanie, ktoré vedome a cielene narúša mediálny aj verejný priestor. Ako žurnalisti a žurnalistky berieme zodpovednosť za svoju činnosť a za svoj obraz v očiach verejnosti, a o to isté žiadame aj Vás. Médiá nemajú mať Vašu priazeň, ako ste to, pán premiér, viackrát spomenuli. Nemajú byť Vašimi médiami a slúžiť výhradne Vám. Slúžia jedine slovenskej verejnosti.

S úctou,

dolu podpísaní  

Bratislava, 18. november 2023        

 

  Podpísaní študenti:  

Viktória Novotňáková
Gabriela Šlebodová
Adam Čaja
Zuzana Onderová
Kristína Hamalová
Aneta Andraščíková
Michal Manó
Lara Badr
Alexandra Turoňová
Diana Myšáková
Matúš Prostredný
Matúš Dudáš
Veronika Cechová
Viktória Ševelová
Florián Meričko
Aneta Gospičová
Boris Burdíček
Barbora Adamkovičová
Vanessa Parašínová
Zorislav Poljak
Patrícia Greifová  
Jan Jamrich
Soňa Krajčovičová
Barbora Tomková
Jakub Hlubek
Michaela Holíková
Dávid Záhradníček
Alžbeta Vojtušová
Tamás Csanda
David Lenár
Adriana Vlasatá
Šimon Kéry
Filip Lyko
Pavol Kliment
Марієтта Уйбарі
Simona Hollósyová
Bianka Mária Bálintová
Anna Slovjaková
Peter Schubert
Matěj Stošek
Mirtil Lépesová
Dominik Cornelio Kotes


Aneta Andraščíková    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Aneta Andraščíková bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...