Otvorený list od občanov SR pani Kellnerovej, "aneb" prosba ochrániť slobodu slova v TV MARKÍZA

Vážená pani Kellnerová,

 

     my, dolupodpísaní občania Slovenskej republiky, sa na Vás touto cestou obraciame s naliehavou prosbou v čase, keď naša krajina čelí kritickej situácii v oblasti slobody slova a nezávislosti médií. Politický vplyv, ktorý sme sledovali v Maďarsku, sa čoraz viac uplatňuje aj u nás, čo výrazne obmedzuje slobodné a nezávislé informovanie. Veríme, že ako majoritný vlastník PPF Group máte možnosť ovplyvniť dianie v TV Markíza a pomôcť udržať nezávislosť jedného z posledných významných médií, ktoré odoláva týmto tlakom.

Tento stav sa neobmedzuje len na mediálny priestor, ale „normalizácia“ sa šíri celou našou spoločnosťou, sprevádzaná polarizáciou, šírením klamstiev, nenávisti a útokmi na všetkých frontoch. Mnoho slušných, kvalitných a principiálnych ľudí opustilo Slovensko, alebo zostali a čelili neúnosným tlakom, ktoré ich profesijne degradovali len preto, že si vykonávali svoju prácu s integritou.

Nedávne udalosti, ako je odvolanie Jany Krescanko Dibákovej z TV Joj, odchod Richarda Dírer z TA3 a snahy o cenzúru Michala Kovačiča v TV Markíza, prehlbujú obavy o slobodu slova. Ukončenie novinárskej činnosti významných novinárov, ako napríklad Zuzany Kovačič Hanzelovej, len zhoršuje túto situáciu. Niektorí politici naďalej útočia nielen na prezidentku, ale aj na novinárov, zosmiešňujú ich prácu a zverejňujú ich adresy, čo časť spoločnosti vníma ako výzvu na ich prenasledovanie nielen online, ale aj na uliciach. Táto situácia vážne ohrozuje demokratické princípy a slobodnú žurnalistiku v našej krajine.

Chceme vyjadriť vďaku a podporu pre doterajší prínos TV Markíza a jej tímu novinárov, vrátane moderátora Michala Kovačiča, jeho kolegov z Televíznych novín, ale aj bývalého riaditeľa spravodajstva a publicistiky, pána Krejču, ktorého odchodom sa žiaľ situácia začala zhoršovať. Títo ľudia odvádzajú neľahkú prácu, aby zachovali demokratické hodnoty a pluralitu názorov, pretože sa rozhodli nepovyšovať svoj osobný prospech nad prospech Slovenska. Vyhlásenia o pokusoch o cenzúru a tlakoch zo strany vedenia televízie len potvrdzujú, aké je dôležité, bude teraz podniknúť kroky na ochranu nezávislosti a integrity médií.

Veríme, že nie je ani v záujme Českej republiky, aby sa Slovensko vydalo “ruskou“ cestou a fungovalo ako ruská pobočka v EÚ. Väčšina významných médií na Slovensku je už “normalizovaná“ a žiaľ podvolila sa politickým záujmom. Našťastie, TV Markíza, podobne ako v minulosti prispela k pádu Vladimíra Mečiara tým, že sa nepodvolila vtedajšiemu tlaku, aj teraz zvádza boj vďaka oddaným a čestným ľuďom, ktorí bojujú o demokraciu. My občania ich v tom nesmieme nechať osamotených.

Uvedomujeme si, že každá úspešná spoločnosť musí dbať na svoju ziskovosť. Veríme však, že existujú vyššie princípy, ktorých dodržiavanie môže prispieť k stabilite a prosperite celej spoločnosti. Ak by slovenskí predstavitelia dodržiavali tieto princípy a nestavali svoje ego nad blaho národa, určite by sme neboli v súčasnej situácii a nemuseli by sme Vám písať tento list. Prosíme Vás preto o zváženie kompromisu, ktorý by umožnil slobodným ľuďom a slobodnému prejavu na Slovensku nájsť priestor bez toho, aby boli vytlačení na perifériu spoločnosti a zároveň udržal zisk. Apelujeme na Vaše pochopenie, lebo podpora nezávislých médií je kľúčová pre zdravie našej demokracie a pre budúcnosť ďalších generácií.

So záujmom sledujeme Vaše úsilie udržať stabilitu a ziskovosť spoločnosti, ako aj odklon od trhov v Ázii, čo signalizuje, že vnímate geopolitickú situáciu a hrozby. Váš manžel, pán Petr Kellner, chcel budovať úspech CME v Európe “posilnením vzťahov s divákmi prostredníctvom kvalitného obsahu a vylepšenej užívateľskej skúsenosti”. Sme presvedčení, že súčasná situácia je v rozpore s jeho odkazom. Relácia Na telo a Televízne noviny každoročne vyhrávajú novinárske ceny v diváckych aj odborných kategóriách. Preto Vás žiadame, aby ste pomohli zachovať nezávislosť a slobodu TV Markíza, ktorá je jedným z posledných bastiónov nezávislej žurnalistiky na Slovensku.

Nevieme, akou inou cestou sa na Vás obrátiť, aby sa tento list dostal priamo k Vám, a preto odpustite, že takto verejne na Vás apelujeme ako na človeka, ktorý môže zmeniť budúcnosť našej krajiny. Apelujeme na Vás ako na občianku Českej republiky, od ktorej naliehavo potrebujeme bratskú pomoc v tejto náročnej dobe. Obraciame sa na Vás ako na ženu a matku troch dcér, ktorú takisto pohoršujú verbálne útoky na našu prezidentku a jej dcéry. Vaša ochranná ruka ako majoritnej akcionárky môže významne prispieť k tomu, aby Slovensko odolalo a nebolo vystavené jednostrannému proruskému a provládnemu systému informovania občanov. Nádej zomiera posledná a pravda zvíťazí!

 

Prosíme Vás pani Kellnerová, aby ste podporili a urobili kroky pre zamedzenie cenzúry a zachovanie  slobody slova v TV MARKÍZA, a tým aj demokracie v našej krajine, Slovenskej Republike.

 

S veľkou úctou,

 

Podpísaní občania Slovenskej republiky...


Branislav Ostrihoň    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Branislav Ostrihoň bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...