Výzva MŠVVaŠ SR na preskúmanie vhodnosti filmového diela "Kto je ďalší?" pre školské predstavenia

Komentáre

#208

podpisujem, film som videla, je to návod na samovraždu a posledný príbeh je oslavou samovraždy, že riešením problémov je samovražda

Alžbeta Lazíková (Trnava, 2019-11-14)

#228

Podpisujem, hoci sa obávam, že je naivné dúfať, že by na "Národne, hrdo, odborne" vedenom MŠVVaŠ (to znie ako sinhalčina) niekomu mohlo záležať na žiakoch, študentoch, výskumníkoch alebo športovcoch...

Ján Miertuš (Trnava, 2019-11-14)

#238

Ďakujem za túto iniciatívu, pretože som bola sama svedkom toho, aký zlý vplyv mal tento film na psychiku u mojich žiakov.

Lenka Langová (Kežmarok, 2019-11-14)

#242

...sme na to s detmi boli a je to absolutne nevhodne, ciste ZLO

Miriam Vojtaššáková (Kežmarok, 2019-11-14)

#261

Podpisujem, lebo mi nie je ľahostajné, aké následky by mohlo mať prezentovanie filmu deťom bez bezprostrednej, vhodnej a odbornej diskusie.

Eva Princová (Trnava, 2019-11-14)

#262

Stotožňujem sa so stanoviskom petície. Pre detského diváka traumatizujúce a mätúce. Nespĺňa edukačný ani preventívny zámer.

Erika Kondrátová MUDr. (Spišská Nová Ves, 2019-11-14)

#263

Film mal síce dobrý úmysel, ale jeho spracovanie je z pohľadu duševného zdravia neprofesionálne, ide proti všetkým zásadám, ako by sa mala robiť prevencia duševných porúch a prevencia samovrážd. O nesprávnom informovaní o samovraždách a ich zobrazovaní sa vie, že môže byť infekčné a navodiť sériu ďalších. Celkovo považujem film za škodlivý a nevhodný na premietanie pre deti, hlavne bez následnej okamžitej diskusie s odborníkmi.

Peter Breier (Hamuliakovo, 2019-11-14)

#265

Hutnikova

Anna Hutnikova (Kezmarok, 2019-11-14)

#268

Podpisujem

Eva Mazancová (Banská Bystrica, 2019-11-14)

#270

Sibnuty film, nevhodny....pre nikoho. Vo filme sa prezentuju zle priklady mladezi.

Martina Lukáčová (Zlatník, 2019-11-14)

#288

Podpisujem lebo ten film by mali vidieť najmä rodičia. Obávam sa, že aj mnohí tínedžeri budú k tomu filmu potrebovať hlbší výklad aby nezostali len pri obdive nepotrestaných hajlujúcich mladíkov či adrenalínových potenciálnych samovrahov. Záver tretej poviedky doslova nabáda mladých ľudí riešiť svoje traumy ako ten spokojný a usmievavý superman. :(

Marian Šuba (Košeca, 2019-11-14)

#290

Film som videla. Som laik, dospela a je to moj nazor na danu vec:

1. Nečakajte krvak. Je to podkozny film. Posolstva a odkazy z filmu sa podvedome dostanu do hlavy a nevies ich filtrovat hned (ako napr. brutal vrazdu vyhodnotis ihned, je to zle a bodka.) Tu je to ine. Film musis spracovat a vytvorit si postoj , svoj vlastny nazor a na to potrebujes cas.

2. Zo vsetkych 3 casti filmu mi vysiel odkaz: autoritu netreba respektovat, je nanic a nepritomna. Netreba respektovat ani bezpecnostne pokyny, pravidla, zasady.

3. prvy pribeh: ucitelka odisla pocas koncertu Ales z kina. Pytam sa preco? Pred nou odisli len ti 3 ziaci, ktori sikanovali a ublizovali druhym a nechceli sa zmenit. A potom odisla ucitelka. Tiez sa nechcela zmenit? Ostali tam len ziaci ktori podporili Ales tym, ze sa postavili. (inych ucitelov som tam nepostrehla v sale ,alebo boli velmi nevyrazni),
- odkaz aky som vnimala: autorita v podobe ucitelky odvratila tvar, ked sa diali zle veci v skole (sikana) alebo ked clovek potreboval pomoc. Nevie si priznat svoju chybu a netuzi to zmenit (odisla z kinosaly) a pokracuje v pasivite a nepritomnosti (zaber na prazdne kreslo v kinosale) v podstate nema zaujem...

4. prvy pribeh: Preco ten chlapec napriek tomu, ze ho ziaci podporili (spolu s Ales) v kinosale, skocil pravdepodobne-urcite pod vlak?
- myslim si, ze akonahle sa vsetci vratili do skoly, vsetko sa vratilo do starych kolaji. Ti 3 ho dalej sikanovali, ucitelka bola nepritomna a ostatni sa bud zabavali na tom alebo boli ticho.
- odkaz pre mna podla mojho nazoru: nic sa nezmeni, nema to vyznam doverovat ludom, je to len divadlo v skutocnosti sa nic nezmeni, je to beznadejne...na koho sa obratim na nepritomnu ucitelku?

5. treti pribeh: rodina a jej vyobrazenie z mojho uhla pohladu:
- navonok: stastna rodinka, fotky, krasne chvile s otcom (tato cast bola dost kratko vyobrazena)
- realne: zobrazenie nepritomnosti matky az lahostajnost (neviem ci si to dobre pamatam, ale sa mi zda, ze matka neprisla na scenu ani, ked dcera spachala samovrazdu, bol tam tusim len placuci otec a pes, mozem sa mylit, takto som si to zapamatala. Kazdopadne bola vyobrazena nepritomne. Rozmyslam ci naozaj ta dcera mala taky zly vztah s mamou.), nepritomnost otca a jeho pokrytectvo (nebol doma a bol tam naznak ze zneuzival dieta v minulosti), v podstate niet sa na koho obratit, ked ma clovek problem a este taky vazny a citlivy, lebo vsetci dospeli maju 2 tvare, klamu a su pritomni len na oko, ked ide o peknu fotku. Dokonca som mala pocit, ze ten pes prejavil viac citu ako jej vlastni rodicia, obzvlast mama.
- PO SMRTI: ziadne klamstva, len stastne chvile su so mnou, ziadna bolest, nie je tam pritomna pretvarka a dvojtvarnost, stastie a pokoj. Vyslobodenie z hroz zivota.

6. druhy pribeh: mna osobne nedojal, nakolko vo vseobecnosti nemusim take extremy nepovazujem to za sport- to lezenie na vyskove budovy, podla mna je to totalny hazard so zivotom, a nahananie sa za selfickami je uplne mimo moje chapanie vo vseobecnosti.
- tu som sa raz zasmiala na konverzacii medzi hercami.
- zarazila ma ale asi posledna scena, ked ta modelka (prepacte nepamatam si jej meno) povedala, ze mohli by zarobit viac....da sa zivot cloveka ohodnotit/vycislit peniazmi?

7. Tiez ma zarazilo, ze dospel ludi najma zenske postavy, boli vyobrazene v šate: nepritomnosti, ignorancie, nevsimavosti voci druhym. V podstate by som sa na tie osoby ani ja neobratila, ak by som potrebovala pomoc.

8. nebudem tu riesit: rezanie ziletkou (neprijemny pohlad zbytocne dlhy), oblacikovsku scenu (total gyc s posolstvom smrti), vmontovanie duchovneho, sikanatori, ktori hajlovali...

Veronika Jakubova (Nitra, 2019-11-14)

#292

Som presvedčená, že je potrebný tento postup.

Adriana Bočková (Martin , 2019-11-14)

#306

podpisujem, lebo film nie je vhodný pre maloleté deti a ohrozuje ich psychiku

Helena Blehová (Nitra, 2019-11-14)

#307

Tento film nie je vhodný pre maloleté deti.

Igor Čikoš (Lastovce , 2019-11-14)

#308

Absolútne nevhodné pre deti

Petra Ondrackova (Žilina , 2019-11-14)

#318

Je to veľmi nevhodný film nielen pre maloletých.

Pavol Macháček (Bratislava, 2019-11-14)

#321

Podpisujem, lebo forma spracovania filmu nespľňa atribúty výchovno - preventívneho vplyvu, ale u diváka podvedome vyvoláva sklon k nežiadúcim aktivitám / samovražda, násilie, killfie/. Kňaz znázornený ako pedofil a otec rodiny v poslednom príbehu je nepodarenou karikatúrou, ktorou autor poslúžil mecenášom a tým, ktorým ide o likvidáciu cirkvi.

Alena Bednáriková (Pezinok, 2019-11-14)

#325

Predpokladom správnej komunikacie je primeranosť obsahu a prostriedkov zdelenia vo vzťahu k cieľovej skupine. V prípade adresátov, za ktorých nesieme zodpovednosť (napr. maloletých) sa predpoklad mení na záväzok primeranosti.

Jozef Rundes (Bratislava, 2019-11-15)

#339

Film sa mi zda zmanipulivany, skresleny, nevhodny a tvrdy pre deti.

petra jakubova (Zlata bana, 2019-11-15)

#344

Nechcem aby moje deti sa na nieco také pozerali

Iveta Sidorova (Snina , 2019-11-15)

#347

Sa nestotoznujem s obsahom filmu pre maloleteho divaka

Lenka Cechova (Senec, 2019-11-15)

#352

Tento film je nevhodný ako prevencia, môže spôsobiť zvýšenie miery sebapoškodzovania a myšlienok na suicidum u detí.

Renáta Nemčeková (Bratislava , 2019-11-15)

#362

Podpisujem a pripájam sa k výzve, pretože sa stotožňujem s jej obsahom ako odborný zamestnanec CPPPaP.

Daniela Hudecová (Žarnovica, 2019-11-15)

#378

Kálnová

Anna Kálnová (Humenné , 2019-11-15)

#399

Mám školopovinné deti. V poslednej dobe boli vystavené silným traumatizujúcim zážitkom (smrť spolužiaka v dôsledku pádu konára zo stromu počas branného cvičenia, smrť známych zo školy pri dopravnej nehode autobusu). Vidím ako veľmi ich to vzalo. Veľa sa o tom rozprávame. Takúto situáciu je ťažké spracovať pre dospelého, nieto pre dieťa.
Som za upozorňovanie na riziká, ale citlivou formou, a pod odborným vedením.

Peter Štefún (Nitra, 2019-11-15)