Otvorený list pandemickej komisii - Memorandum o zatváraní škôl počas pandémie

Memorandum o zatváraní škôl

 

Týmto listom vás vyzývam, zaviazať sa k memorandu o zatváraní škôl.

  1. Školy sa počas pandémie budú zatvárať posledné.
  2. Školy sa počas pandémie budú otvárať prvé.
  3. Otváranie a zatváranie škôl sa bude riadiť podľa vopred presne stanovených podmienok, ktoré sa v priebehu nebudú meniť. 
  4. Do pandemickej komisie budú v prípade diskusií o školských a predškolských zariadeniach pozvaní odborníci z radov učiteľov, vedenia školských a predškolských zariadení, detských a  školských psychológov a špeciálnych pedagógov.
  5. Otváranie škôl nebude podmieňované očkovaním žiakov, zákonných zástupcov a pracovníkov škôl. 

Vážení členovia pandemickej komisie, vážený pán premiér,

obraciam sa na Vás, aby ste zvážili svoj postoj k dlhodobému uzatváraniu škôl. 

Týmto otvoreným listom Vás chcem vyzvať a zaviazať, aby ste sa pri zatváraní a otváraní škôl inšpirovali zahraničím, kde majú školy prednosť pred nákupnými strediskami, divadlami, kinami, či kostolmi. Takýto postoj by bol v súlade s odporúčaniami Európskej komisie.

Rada by som Vás zaviedla do sveta žiakov a učiteľov, ktorých sa Vaše rozhodnutia a opatrenia bytostne dotýkajú. Ukážem Vám dôsledky odzrkadlené v učiteľskej praxi a dúfame, že v budúcnosti už nepristúpite k takýmto drastickým opatreniam, pretože majú vplyv na vzdelanie a psychický vývin detí a mládeže.

 

Vzdelanie

A, Výsledky vstupných testov a skúšaní

Fakty, ktoré vyplynuli zo vstupného testovania a prvotných opakovaní na prvom aj druhom stupni, nakoľko zodpovednosť bola prenesená na deti a ich rodičov, ktorí nie sú edukovaní v každom predmete do takej miery, aby vedeli deti viesť:

  • žiaci si učivo neosvojili v dostatočnej miere,
  • žiaci si učivo neprecvičili v dostatočnej miere:

A, zo slovenčiny nemajú zautomatizované  základné gramatické javy – druháci majú problém s čítaním a písaním, na druhom stupni žiaci neovládajú slovné druhy,

B, z matematiky - nemajú zautomatizované základné matematické operácie, na ktoré nadväzujú ďalšie javy,

C, z cudzích jazykov nemajú zautomatizované  základné gramatické javy a slovnú zásobu.

 

B, Redukcia učiva – medzery, ktoré nebude kedy dobehnúť

Na odporúčanie ministerstva školstva, ale aj na základe vlastných zistení počas dištančného vzdelávania, učitelia preberané učivo redukovali a posúvali do ďalšieho školského roka. Teraz sa však situácia opakuje a je zrejmé, že dobehnúť tento dlh vytvorený počas dvoch polrokov dištančného vzdelávania bude náročné, najmä ak stále nemáme istotu, kedy sa žiaci do škôl vrátia. Ak by došlo k uzatvoreniu škôl na ďalšie mesiace, niektorí žiaci, pre ktorých je dištančné vzdelávanie náročnejšie, budú znevýhodnení a problém si ponesú nielen počas celej základnej, ale i počas strednej školy. Nehovoriac o fatálnych následkoch nedobehnutého učiva na stredných odborných školách (budúce zdravotné sestry, murári, učitelia atď – ako zredukovať vedomosti a na ne nadväzujúce získavanie zručností, nutné pre výkon ich budúceho povolania?)

 

C, Motivácia žiakov


Vy nevidíte deti, ktoré žiaľ, bez učiteľa nepracujú. 

Vy sa nemusíte pozerať, ako žiak, ktorému ste mesiac ukazovali ako pracovať, ako to zvládne a on naozaj začal robiť a darilo sa mu, sa zrazu za týždeň dištančného vzdelávania prepadol do absolútneho nezáujmu a apatie. Počúvate len neviem, asi ... a spoza kamery nedokážete spraviť nič.
Vy neviete, že ste domov poslali dospievajúcich mladých ľudí bojujúcimi s depresiami, z rozvrátených rodín, deti rodičov alkoholikov, deti, ktoré jediný záujem zo strany dospelého poznajú  v škole od pani učiteľky, lebo doma rodič nemá čas.

 Poviete si, že ich nie je veľa. V každej triede máte z 28 detí aspoň 5, ktoré vieme v škole podchytiť a pomôcť im.

 

D, Učitelia

Učitelia sú prepracovaní. Prečo? Vzdelávajú dištančne, niektorí zároveň aj prezenčne, zadávajú úlohy, pripravujú edukačné videá, opravujú práce, úlohy, ktoré by za normálnych okolností prebrali na hodine. Trávia celé dni za počítačmí, čo má dopad na ich zdravie. Poskytujú žiakom individuálne hodiny. Učitelia to robia, lebo im na deťoch záleží, lebo vedia, že to samy nezvládnu. Hrozí však, že príde k vyhoreniu učiteľov a nebude mať kto učiť.  Posledné rozhodnutie, že aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia musia mať negatívne testy, bola posledná kvapka v pohári beznádeje. Z neistoty a chaosu, ktoré vytvárajú stále nové a nové informácie ohľadne otvárania škôl, sa do nich vkráda beznádej a rezignovanosť. 

 

Dopad na psychiku detí z pohľadu školských psychologičiek

Psychológovia sa zhodujú, že deti majú vplyvom dištančnej výuky narušený režim dňa a strácajú  zmysel pre povinnosť,. Taktiež strácajú sociálne návyky a môžu sa cítiť osamelé. V krajných prípadoch zažívajú depresiu a zvyšuje sa ich úzkosť. Extrovertné typy trpia nedostatkom sociálnych kontaktov. V problémových rodinách sa vyskytuje vo zvýšenej miere patologické správanie zo strany rodičov, lebo nie je taká silná kontrola okolia.  

O čom sa hovorí menej je, že sa zhoršuje aj psychické zdravie rodičov. Vzrastá na nich tlak, nakoľko okrem povinností rodiča je na nich prenesená aj zodpovednosť za výučbu detí. Neustála kontrola, či sa dieťa pripojí na online hodiny, či zvláda orientáciu v zadaných úlohách, či ich dokáže splniť a nakoniec možná frustrácia, že nedokáže dieťaťu s učivom pomôcť, môžu aj u rodičov vzbudzovať obavy ústiace do nervozity a úzkosti. Narúša sa tak celková atmosféra rodiny. 

Mgr. Daniela Pikulová, školská psychologička: Zo psychologického hľadiska je dopad na deti signifikantný. Napriek tomu, že v tejto chvíli ešte nevieme zhodnotiť všetky dlhodobé následky zatvorených škôl, už v tejto chvíli sú tie, ktoré poznáme, obrovské. Ide hlavne o oblasť socializácie a psychického zdravia detí.  Kontakt s rovesníkmi je pre deti na druhom stupni a staršie, mimoriadne dôležitý. Izolácia a nedostatok osobného kontaktu s ľuďmi môže spôsobiť, že deti sú apatické, znudené a môžu začať zanedbávať základný denný režim a povinnosti.  Ak bude izolácia pretrvávať dlhodobo, deti môžu celkovo stratiť záujem o svet okolo seba. Nemôžu sa stretávať s kamarátmi, s ktorými  zdieľajú svoje pocity, myšlienky a ostávajú na ne  prevažne sami. Preto sa zvyšuje počet detí, ktoré potrebujú odbornú psychologickú a psychiatrickú pomoc. V súčasnej situácii deti ostávajú odkázané na virtuálne prostredie,  ktoré samé o sebe predstavuje mnohé závažné riziká pre dospievajúce deti.


Mgr. Lenka Žárová, učiteľka    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Mgr. Lenka Žárová, učiteľka na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.







Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...